Hlavní sunnitská volební koalice Národní fronta shody napadla předběžné výsledky ohlášené volební komisí v hlavním městě Bagdádu. Podle sunnitských představitelů jsou výsledky zfalšované a irácká ústřední volební komise musí nařídit nové hlasování.
Zástupci volební komise vzápětí požadavek sunnitů odmítli s tím, že pro opakování voleb neexistuje důvod.
Komise v pondělí zveřejnila předběžné a částečné výsledky po sečtení zhruba 80 procent hlasů v 11 z 18 iráckých provincií. Podle nich konzervativní šíitská koalice podporovaná duchovními zvítězila ve všech jihoiráckých provinciích a získala také 59 procent hlasů v Bagdádu.
PŘEČTĚTE SI: Irácké volby úspěšné. Ale co bude dál?
Sunnitská národní fronta shody získala podle volební komise v Bagdádu 19 procent hlasů. Za ní se pak podle údajů volební komise umístila sekulární šíitská koalice expremiéra Ajáda Alávího Irácký národní seznam s pouhými 14 procenty.
Výsledek napadneme
"Napadneme ten výsledek," řekl v Bagdádu vůdce jedné ze tří formací sunnitské koalice - Konference iráckého lidu - Adnán Dulajmí. Podle něho není možné, aby konzervativní šíitská koalice skutečně získala absolutní většinu v Bagdádu, kde se očekával dobrý volební výsledek sunnitských Arabů a sekulárních stran.
"Nebudeme k této chybě mlčet," prohlásil Dulajmí s tím, že Národní fronta shody požaduje opakování voleb nejen v Bagdádu, nýbrž i "ve všech ostatních provinciích, v nichž byly případně výsledky zfalšovány".
Kdo je kdo v irácké politice NAJDETE ZDE.
"Volební komise by měla výsledky okamžitě revidovat," citovala agentura Reuters prohlášení vůdce Irácké islámské strany , která je největší ze tří sunnitských stran v koalici Národní fronta shody, Tárika Hášimího. "Míč je teď na její straně"
Pozorovatelé se obávají, že odmítnutí výsledků sunnitskou koalicí může sunnity odradit od účasti na politickém procesu v Iráku. To měl být přitom nejdůležitější praktický důsledek voleb, ve který doufali všichni zahraniční politici. Sunnité se voleb z minulého týdne účastnili ve vysokém počtu. Lednové volby do prozatímního parlamentu přitom bojkotovali.