Iráčané jsou před volbami optimističtí

Red Zah
12. 12. 2005 8:30
Bagdád - Tři dny před parlamentními volbami zveřejnila BBC průzkum, podle nějž jsou Iráčané spokojeni se svým životem.

Přestože je Irák zmítán každodenním násilím, jeho obyvatelé jsou ve svém osobním životě většinou optimističtí. Naznačuje to průzkum veřejného mínění vytvořený pro BBC.

Studie zjistila, že 71 procent respondentů se domnívá, že jejich soukromé poměry jsou dobré nebo velmi dobré, zatímco 29 procent lidí se svým osobním životem spokojeno není. Podle 64 procent lidí se jejich soukromí v příštím roce zlepší a pouze zhruba každý desátý tvrdí, že se situace obrátí k horšímu.

Hlavní prioritou je bezpečnost

Na druhou stranu, pokud jde o celkovou situaci v Iráku, jeho obyvatelé jsou pesimističtější. 53 % z nich má za to, že situace v zemi je špatná, 44% tvrdí, že je dobrá. Ovšem velká většina z dotázaných - 69% - očekává zlepšení situace v budoucnosti a jen 11% se bojí zhoršení.

Navzdory běžné představě Iráku coby země zmítané chaosem, studie ukázala poměrně velkou dávku optimismu mezi obyvatelstvem. Její výsledky jsou podle zpravodaje BBC více méně v souladu s optimistickým hodnocením amerického prezidenta Bushe.

Na otázku, jaká by měla být priorita nové vlády, která vzejde z nadcházejících parlamentních voleb, 57% dotázaných odpovědělo, že obnovení bezpečnosti. Následoval odchod zahraničních jednotek, který preferuje 10% lidí, a obnovení infrastruktury země.

Silný vůdce, nebo demokracie?

Pokud jde o samotný výsledek voleb, celá polovina respondentů se domnívá, že by měly přinést silného vůdce. Jen 28 procent lidí má za to, že demokracie je přednější. Nicméně názor Iráčanů se liší, jde-li o situaci v zemi za pět let. Tehdy by jen 31 procent z nich rádo vidělo vládu silného vůdce, zatímco 45% by preferovalo demokracii.

Jak uvádí Toby Dodge, specialista na Irák z londýnské univerzity, výsledky průzkumu odrážejí přechod společnosti z života v diktatuře. "Ukazují na širší problémy, které ztěžují vytváření politické organizace," řekl pro BBC. "Lidé víc než politickým stranám věří novým iráckým policistům, které vídají na ulicích," říká. Dodává, že tato situace se patrně změní poté, co se státní byrokratický aparát pevněji zformuje.

Iráčanka upoutaná na invalidní vozík odevzdává svůj hlas v nemocnici ve městě Kút.
Iráčanka upoutaná na invalidní vozík odevzdává svůj hlas v nemocnici ve městě Kút. | Foto: Reuters

V nemocnicích už se hlasuje

Přestože volby začínají oficiálně až ve čtvrtek, na některých místech už se dnes v Iráku hlasovalo. Týká se to nemocnic, vojenských táborů a věznic.

V bagdádské ústřední nemocnici Jarmúk se k volebním urnám začalo trousit 1500 pacientů. Stejnou příležitost mají příslušníci budované irácké armády ve vojenských posádkách a také vězni, kteří nepřišli o svá občanská práva.

 

Právě se děje

Další zprávy