Irácké volby úspěšné. Ale co bude dál?

rst, Reuters, ČTK
16. 12. 2005 9:53
Bagdád - Podle prvních předběžných výsledků hlasovalo v parlametních volbách 70 procent Iráčanů, což je víc než v říjnovém referendu i lednovém hlasování.
Bagdád Irácký mladík strhává den po volbách plakáty ze zdi v centru Bagdádu.
Bagdád Irácký mladík strhává den po volbách plakáty ze zdi v centru Bagdádu. | Foto: Reuters

Iráčané si zvolili legitimní parlament a splnili tak americký časový rozvrh pro zavedení demokracie. Spousta práce však ještě leží před nimi. K tomu aby se z Iráku stala stabilní a prosperující země, kde platí zákony, budou muset nalézt společnou řeč v mnoha sporných oblastech.

Zájem voličů byl tak velký, že si vynutil hodinové prodloužení doby otevření volebních místností. #reklama

Co se událo během včerejších voleb čtěte  ZDE 

Významné je, že dříve nepoddajní sunnité složili zbraně a šli volit. Doufají, že jejich zástupci pro ně získají výhody. Sunnitské nacionalistické skupiny vybízely obyvatele k tomu, aby nebojkotovali volby, protože by to vedlo k tomu, že by parlament ovládli šíité a Kurdové.

Vysoká volební účast tak byla i v sunnitských baštách, jako je Fallúdža a Ramádí, kde dochází často k teroristickým útokům.

Bush i Blair jsou spokojeni

Zahraniční politici označují včerejší hlasování za "historický den" pro Irák, který má zemi nasměrovat k větší bezpečnosti a stabilitě. Generální tajemník OSN Kofi Annan řekl, že volby probíhaly velmi dobře a vybídl Iráčany, aby přijali jejich výsledky.

Za velký krok vpřed označil volby v Iráku prezident USA George Bush. Pochválil odvahu voličů, kteří se rozhodli "vzdorovat teroristům" vysokou účastí při hlasování.

Kdo je kdo v irácké politice NAJDETE ZDE.

Vysokou účast iráckých voličů v hlasování vyzdvihl také americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Odmítl však znovu rychlé stažení zhruba 160 000 amerických vojáků z Iráku.

Uspokojení nad průběhem iráckých voleb vyjádřili britský premiér Tony Blair. Iráčané podle něj jasně ukázali, že "když je jim dána možnost volby, pak chtějí to, co chceme i my všichni - a sice demokratickou formu vlády".

Budoucí stabilita

Iráčané ve volbách vybírali 275 členů národního parlamentu, kteří v souladu s ústavou, schválenou v říjnovém referendu, zvolí prezidenta. Ministerský předseda Ibrahím Džafarí doufá, že se irácké strany nebudou při jmenování vlády dohadovat tak dlouho, jako se to stalo po lednových volbách. 

Velmi důležitý test bude jak dalece šíité, jako největší parlamentní skupina, a Kurdové, se kterými byli spojeni v letošní prozatímní vládě, ústoupí menšinovým sunnitům při změnách ústavy, které požadují.

"Lidé se budou muset naučit dělat kompromisy," řekl pro agenturu Reuters americký velvyslanec v Iráku Zalmay Chalílzad a dodal, že při formování vlády neočekává nic jiného než týdny vyjednávání. 

"Nejsem příliš optimistický," uvedl Joost Hilterman z Mezinárodní krizové skupiny v Ammánu, který dění v Iráku sleduje.

"Sunnité šli k volbám proto, že doufají v omezení vzrůstajícího vlivu Íránu v Iráku," odkázal Hilterman na spolupráci iráckých šíitů s šíitskými kleriky v Teheránu.

Bezpečnostní opatření se vyplatila

Včerejší volební den v Iráku doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Kolem 150 000 iráckých vojáků a policistů bylo ve službě po celé zemi. V záloze byli také američtí vojáci. Hranice a letiště byly uzavřeny.

Volby jsou označovány za závěr přechodného období v iráckém politickém životě, jež bylo zahájeno svržením diktátorského režimu Saddáma Husajna v roce 2003 a pokračovalo lednovými volbami přechodného zákonodárného shromáždění a říjnovým referendem o nové ústavě.

 

Právě se děje

Další zprávy