Kdo je kdo v irácké politice

Red Zah
13. 12. 2005 17:30
Praha - Sedm nejdůležitějších postav nadcházejících iráckých voleb.
Foto: Aktuálně.cz

Současný premiér a reformní islamista Ibráhím Džaafarí stojí v čele strany Hlas islámu. Během Husajnovy vlády pobýval v exilu ve Velké Británii a Íránu. Výraznější pozici ve vládě zaujal až po letošních lednových volbách.

Foto: Aktuálně.cz

Abdal Azíz Hakím je vůdcem největší šíitské strany Nejvyšší shromáždění islámské revoluce v Iráku. Přestože nemá v současné vládě žádný post, reprezentuje most mezi sunnity a sekulárními šíity. Do voleb vstupuje v koalici s Džaafarího stranou Hlas islámu.

Foto: Aktuálně.cz

Bývalý premiér Ajád Aláví patřil mezi dlouholeté členy strany Baas. Před Husajnovou vládou prchl do Spojených států a Velké Británie. Těší se americké pomoci, což mu situaci v nastávajících volbách nijak nezjednodušuje.

Foto: Aktuálně.cz

Ahmad Šalabí je zakladatel Iráckého národního kongresu. Z Iráku prchl již po pádu monarchie v roce 1958 a vrátil se teprve po americké invazi. Považován za outsidera nastávajících voleb.

Foto: Aktuálně.cz

Ajatolláh Alí Sistání je iráckým nejvyšším duchovním vůdcem. Zaštítil koalici Sjednocené irácké spojenectví.

Foto: Aktuálně.cz

Radikální šíitský duchovní Muktad Sadr stál za několika protiamerickými revoltami v Iráku. Představitel Sjednoceného iráckého spojenectví.

Foto: Aktuálně.cz

Masúd Barzání je předsedou jedné ze dvou kurdských stran - Demokratické strany Kurdistánu. V současnosti zastává post premiéra Kurdistánu. Po volbách se předpokládá jeho těsná spolupráce s Talabáním.

Foto: Aktuálně.cz

Současný prezident Džalál Talabání je přední kurdský irácký politik a zakladatel Vlasteneckého svazu Kurdistánu. Od roku 1991 spravoval větší část kurdské enklávy na severu země. S postem prezidenta po volbách nepočítá. 

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy