Příběh Súdánky dojal svět: Manžel ji brutálně znásilnil, ona ho zabila. Nyní unikla trestu smrti

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 27. 6. 2018 15:41
Devatenáctiletá Noura Hussejnová zabila svého manžela v sebeobraně, když se ji pokoušel znásilnit. Hussejnová si ho vzala nedobrovolně a ještě velmi mladá, což je v její zemi běžné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chartúm - Když bylo Nouře Hussejnové patnáct let, rodiče ji chtěli provdat proti její vůli. V Súdánu jsou podobné praktiky běžné, oficiálně se mohou vdávat i desetileté dívky.

Noura se ale vzepřela. Přála si dokončit školu a stát se učitelkou. Se sňatkem nesouhlasila. Když se ji manžel pokusil opakovaně znásilnit, ubodala ho v sebeobraně.

Za to si ale v květnu vyslechla u soudu ten nejhorší možný rozsudek - trest smrti, který měl být vykonán oběšením. 

Rozhodnutí soudu vyvolalo v Súdánu i za hranicemi země až nebývale bouřlivé reakce. Příběh mladé Súdánky zaplavil také sociální sítě, po kterých se začal šířit hashtag #JusticeForNoura (Spravedlnost pro Nouru). Za Súdánku se kromě lidskoprávních organizací postavily i známé osobnosti, mezi nimi britská herečka Emma Watsonová nebo britská topmodelka Naomi Campbellová. 

Kampaň zafungovala. V úterý odvolací soud ve městě Chartúm rozsudek výrazně zmírnil, Nouře uložil pětiletý trest vězení. 

"Zaslouží si svobodu, ale lepší než trest smrti," zněla jedna z mnoha reakcí od uživatelky Twitteru potom, co média informovala o snížení trestu.

Znásilnil ji s bratranci

Rodiče Hussejnovou nutili ke sňatku v pouhých patnácti letech. Její otec uzavřel manželskou smlouvu, mladá dívka ji ale odmítla naplňovat. Utekla ke své tetě, kde se tři roky ukrývala.

Letos v dubnu se pak za rodiči do súdánské metropole Chartúm vrátila. Otec jí totiž namluvil, že smlouva je anulovaná. Jenže lhal, ve skutečnosti na dívku čekal svatební obřad. To nejhorší mělo ale teprve přijít. 

Dívka odmítla mít s novomanželem pohlavní styk. Protože byla neoblomná, muž po několika dnech od svatby přivedl domů příbuzné a s jejich pomocí ji znásilnil.

"Vzal několik bratranců a přivedl je do svého domu, kde ji (Nouru) drželi, zatímco on ji znásilňoval," popsala pro britský deník The Guardian aktivistka Sarah ElHasanová, která také v květnu uspořádala internetovou petici za propuštění Noury. Petice je ještě stále aktivní, podepsalo se pod ní už téměř jeden a půl milionu lidí. 

"Devátý den (od svatby) přišli jeho příbuzní, jeho strýc mi řekl, ať jdu do ložnice. Odmítla jsem, tak mě tam za ruce odvedl a bratranci mi dali facky. Roztrhali mi oblečení. Jeho strýc mě držel za nohy a další dva drželi moje ruce," popsala pro americkou televizi CNN Noura. "Krvácela jsem, spala jsem nahá," dodala, co se dělo bezprostředně po znásilnění. 

Noura tvrdila, že když se ji manžel pokusil znásilnit další den znovu, ohnala se po něm nožem a bodla ho tolikrát, až zemřel. Potom utekla za rodiči, ti ji ale předali policii.

V červnovém rozhovoru pro BBC nicméně rodiče popřeli, že by si kdy pro dceru přáli trest smrti. Její otec se nechal slyšet, že netušil, že by pro Nouru mohlo mít manželství tak strašné následky. 

Právníci Noury už v květnu u soudu argumentovali tím, že dívka jednala v sebeobraně a ve chvíli, kdy se ji manžel pokoušel znásilnit, byla psychicky rozrušená. Soud ale trval na tom, že šlo o úkladnou vraždu. Pomohl tak až odvolací soud. 

Každá třetí "teenagerka" je vdaná

Případ Hussejnové upozornil na dětská manželství, která jsou stále v některých rozvojových zemích běžnou záležitostí, a na omezená práva, kterých se tu dostává ženám.

Podle súdánských zákonů je legitimní brát se už v deseti letech. Tamní právo dokonce ani neoznačuje znásilnění manželem za trestný čin. Podle údajů Dětského fondu OSN (UNICEF) z loňského roku je v současné době asi každá třetí dívka ze Súdánu mladší osmnácti let vdaná. 

To je nicméně stále nižší číslo než například v Ugandě, Jižním Súdánu nebo Burkině Faso. Jedná se přitom o dlouholetý problém, o kterém se přinejmenším v Súdánu nedaří vést debatu.

Video: Mise jsou intenzivnější než práce v nemocnici, ale vztah k pacientovi je pořád stejný, setkání s tamními šamany byl náraz do zdi, říká Šebek

Mise jsou intenzivnější než práce v nemocnici, ale vztah k pacientovi je pořád stejný, setkání s tamními šamany byl náraz do zdi, říká Šebek. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy