Studie: Energetické nápoje nejsou účinnější než káva

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 1. 2013 19:15
Jedinou prokazatelně účinnou látkou zůstává kofein, ačkoliv výrobci tvrdí něco jiného
Energy drink Monster. Ilustrační foto.
Energy drink Monster. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Energetické nápoje, konzumované v doporučeném množství, zdravým lidem neuškodí.

Na druhou stranu jim ale neposkytnou příval fyzických a psychických sil, jak slibují jejich výrobci.

Vypití jednoho energy drinku má obdobný efekt jako vypití šálku kávy. Jediné, co je na těchto nápojích prokazatelně účinné, jsou totiž kofein a cukr, přičemž obě zmíněné látky obsahuje i slazená káva.

Podle serveru The New York Times to prokazuje rozsáhlá studie amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, vypracovaná v reakci na možnou souvislost úmrtí pěti lidí, kteří pili nápoj Monster (prodávaný i v Česku).

"Když si dáte hrnek kafe, ovlivníte svůj metabolismus stejným způsobem," vysvětlil NYT jeden z autorů studie Robert Pettitt z Minnesotské státní univerzity.

Výrobci energetických nápojů nicméně tvrdí, že je složení jejich produktů výsledkem dlouhodobého výzkumu a je zvoleno tak, že funguje jako celek. Nejde prý jen o kofein, ale i další "účinné látky", nejčastěji taurin a vitamíny skupiny B, lépe řečeno jejich kombinaci.

Tvrzení potravinářských řetězců ale nic nenasvědčuje. Zdá se spíš, že je vnímání silnějších účinků energetických nápojů subjektivní. Lidé totiž nápoj z malých plechovek nebo koncentrátů vypijí rychleji, a nástup účinku kofeinu je tak rychlejší a silnější.

K čemu je glukuronolakton? Krysy po něm rychleji plavaly

K nejpopulárnějším energy drinkům patří Red Bull. I ten obsahuje glukuronolakton.
K nejpopulárnějším energy drinkům patří Red Bull. I ten obsahuje glukuronolakton. | Foto: Red Bull

"Jde jen o jinou cestu příjmu kofeinu. (Prodejci) nechtějí říkat, že jde prostě o kofeinové nápoje, protože to není dost atraktivní reklamní sdělení," vysvětluje další z autorů studie Roland Griffiths z Univerzity Johna Hopkinse.

Jedinou látkou, jež by mohla v nápojích krom kofeinu fungovat, je sacharid glukuronolakton. Tomu jsou přisuzovány pozitivní účinky na paměť, koncentraci a fond fyzických sil.

Po studii o účincích této látky na lidi ale Craig A. Goodman z Wisconsinské univerzity pátral marně. "Našel jsem jen 40 let starou japonskou studii, podle ní krysy po vpíchnutí glukuronolaktonu rychleji plavaly. Jakou má funkci v energetických nápojích, to nemám tušení," vysvětluje.

Podobné je to s taurinem, tedy kyselinou 2-aminoethansulfonovou. Ani u této látky dosud žádná studie energetizující účinek na lidský organismus neprokázala. 

 

Právě se děje

Další zprávy