Střílejí po sanitkách, dělají razie v nemocnicích. Vojáci v Barmě cílí na lékaře

Jana Václavíková Jana Václavíková
15. 4. 2021 17:29
Na začátku dubna se k záchranářům z druhého největšího barmského města Mandalaj dostalo volání o pomoc. Uprostřed silnice zůstala ležet postřelená žena. Když však na místo přijela sanitka, místní lékaře varovali, aby se ke zraněné nepřibližovali. Ukrývali se tam totiž vojáci, kteří byli připraveni zaútočit i na ně.

"Měl jsem pocit, že nás přepadnou," řekl britskému deníku The Guardian jeden ze záchranářů.

Htet Htet Winová se po osmé hodině večerní vracela domů se svým manželem. Platil už armádou vyhlášený noční zákaz vycházení, a tak propukla střelba. Záchranáři se však ke zraněné ženě dostali až po hodině, kdy vojáci opustili své úkryty. Na záchranu už bylo pozdě. "Myslím, že by přežila, kdybychom ji odvezli co nejdřív po incidentu," dodává zdravotník.

Útoky na záchranáře a doktory nejsou nic neobvyklého od té doby, co vládu v zemi převzala vojenská junta. Dochází k prohlídkám nemocnic, vojáci omezují přístup ke zraněným, a dokonce se i střílí po sanitkách. Raha Waha z lidskoprávní skupiny zabývající se právy lékařů nazývá činy armády "systematickou perzekucí". 

Do té spadá také zatýkání lékařů, ať už přímo v nemocnicích, nebo u nich doma, výslechy, mučení a v nejhorším případě i jejich zabití. Za necelý minulý týden zmizel jeden ortoped, dva pediatři, čtyři dobrovolníci z kliniky v Rangúnu a další dva zdravotníci z jiné nemocnice. "Pokud vás dnes zatknou, tak se zítra objeví vaše tělo se známkami mučení nebo něčím podobným," říká britskému deníku lékař, který se ze strachu o život ukrývá.

Podobné zacházení popsali agentuře Reuters také zaměstnanci místního Červeného kříže. "Záchranáři a medici z barmského Červeného kříže byli neprávem zatčeni, vyhrožovali jim a zranili je. Náš majetek a sanitky byly poničeny. To je nepřijatelné," říká ředitel místní pobočky organizace Alexander Matheou. 

Dosud po střetu s armádou prokazatelně zahynulo pět zdravotníků. 

Ošetřují v utajení

Vojáci podle výpovědí svědků útočí na zdravotníky i přesto, že jsou jasně označeni - mají uniformy s rozpoznatelnými znaky a kolem krku stetoskop. Někteří tak své obleky naopak odložili a zasahují bez nich, protože se domnívají, že budou ve větším bezpečí.

"Zdravotničtí pracovníci by nikdy neměli být terčem. Měl by jim být zaručen neomezený přístup k lidem, kteří potřebují pomoc," myslí si Matheou.

Podle amerického magazínu Mother Jones také vznikla tajná skupina, kde se lékaři domlouvají, na jaké protesty půjdou, nebo si sdílejí informace o správném postupu při ošetřování střelných poranění. To je něco, s čím se v běžné praxi většina z nich dosud nesetkala.

Lékař pod pseudonymem Thant Moe Nyunt tu například píše, že mrtvé už ani nepočítají. "Vidíme lidi umírat každý den," říká.

Protože jste protestovali, zemřeli lidé

Množí se také nadávky a výhrůžky směrem ke zdravotníkům. I z těch nejvyšších míst. Například v druhé polovině března, kdy se kolem stovky lékařů, zdravotních sester a lékárníků zúčastnilo protestu spojeného se stávkou. Mluvčí barmské armády Zaw Min Tun je tehdy obvinil, že kvůli jejich aktivismu zbytečně umírali lidé na koronavirus. "Chladnokrevně vraždí lidi," řekl. 

Od začátku státního převratu zemřelo v Barmě rukou armády přes 700 lidí, 43 z nich byly ještě děti. "Vidět umírat pacienty není pro doktora nic neobvyklého, ale teď je to srdcervoucí, protože pacienti jsou ještě teenageři," říká lékařka z Mandalaje, která jednou musela z nemocnice spolu s pacienty utéct, protože se blížili vojáci. "Když je oživujeme, tak i brečíme. Ale vzájemně se podporujeme, musíme to překonat," dodává. 

Video: Další vývoj v Barmě může být krvavý. Su Ťij je symbol a schopna se obětovat, říká Blaževič

Je velmi těžké předpokládat, jaký bude vývoj, může být krvavý, armáda je silná. Jestli společnost vyjde do ulic, bude krvavě potlačena, říká Blaževič. | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy