"Střílí na každý stín". Barmské bezpečnostní složky ve městě Bago zabily přes 80 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 4. 2021 17:33
Barmské bezpečnostní složky ve čtvrtek večer a v noci na sobotu ve městě Bago nedaleko Rangúnu zabily více než 80 lidí demonstrujících proti únorovému vojenskému převratu. S odvoláním na místní média a opoziční Asociaci na pomoc politickým vězňům (AAPP) o tom napsala agentura Reuters.
Demonstranté se v Barmě střetli s ozbrojenými složkami.
Demonstranté se v Barmě střetli s ozbrojenými složkami. | Foto: Photo obtained by REUTERS

"Je to jako genocida," řekl podle Reuters organizátor protestu Ye Htuth. "Střílí na každý stín," dodává. Podle svědků na místě a lokálních médií vojáci k rozehnání protestu použili puškové granáty. AAPP a zpravodajský web Myanmar Now uvedly, že bylo zabito 82 lidí. Odhady celkového počtu mrtvých se různí.

Některá těla vojáci podle místních médií převezli do pagody. Web Myanmar Now s odkazem na lídra protestní skupiny a očité svědky uvedl, že může jít o minimálně 57 osob, další tři těla byla převezena do místní márnice a jedno bylo zpopelněno okamžitě. Podle jednoho obyvatele města v komplexu pagody mniši žádali vojáky, aby umožnili lékařům přístup ke zraněným. Armáda ale jejich žádosti nevyhověla. 

To je podle výpovědí lékařů dlouhodobý problém, kdy armáda útočí i na ošetřující lékaře a sanitky, které zraněné odvážejí. Běžné jsou i prohlídky nemocnic a zákaz pomoci demonstrantům. Raha Waha z lidskoprávní skupiny zabývající se právy lékařů činy armády dokonce nazývá "systematickou perzekucí".

Kromě bránění činnosti armáda lékaře také zatýká, často přímo v jejich domech. Podle britského deníku The Guardian od začátku puče zemřelo nejméně pět zdravotníků, další byli zatčeni a po výslechu propuštěni. Jiní se před armádou ukrývají.

Jen od minulé neděle už zmizel jeden ortoped, dva pediatři, čtyři dobrovolníci z kliniky v Rangúnu a další dva zdravotníci z jiné nemocnice. "Pokud vás dnes zatknou, tak se zítra objeví vaše tělo se známkami po mučení nebo něčím podobným," říká britskému deníku jeden z ukrývajících se lékařů.

Únorový puč

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo nositelku Nobelovy ceny za mír Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Podle skupin aktivistů bylo od začátku protestů proti vojenskému převratu v zemi zabito více než 600 lidí včetně téměř pěti desítek dětí.

"Naši lidé jsou ochotni zaplatit jakoukoliv cenu, aby získali zpět svá práva a svobodu," uvedla Zin Mar Aung, ministryně zahraničí ze sesazené vlády. Richard Horsey z krizové skupiny OSN, která se situací v Barmě zabývá, se domnívá, že země stojí na hranici kolapsu.

VIDEO: Březnové protesty v Barmě. 

Myanmarská (barmská) policie odtahovala mrtvá těla z ulic a dál rozháněla protestující lidi. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 23 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 39 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy