"Střílí na každý stín". Barmské bezpečnostní složky ve městě Bago zabily přes 80 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 4. 2021 17:33
Barmské bezpečnostní složky ve čtvrtek večer a v noci na sobotu ve městě Bago nedaleko Rangúnu zabily více než 80 lidí demonstrujících proti únorovému vojenskému převratu. S odvoláním na místní média a opoziční Asociaci na pomoc politickým vězňům (AAPP) o tom napsala agentura Reuters.
Demonstranté se v Barmě střetli s ozbrojenými složkami.
Demonstranté se v Barmě střetli s ozbrojenými složkami. | Foto: Photo obtained by REUTERS

"Je to jako genocida," řekl podle Reuters organizátor protestu Ye Htuth. "Střílí na každý stín," dodává. Podle svědků na místě a lokálních médií vojáci k rozehnání protestu použili puškové granáty. AAPP a zpravodajský web Myanmar Now uvedly, že bylo zabito 82 lidí. Odhady celkového počtu mrtvých se různí.

Některá těla vojáci podle místních médií převezli do pagody. Web Myanmar Now s odkazem na lídra protestní skupiny a očité svědky uvedl, že může jít o minimálně 57 osob, další tři těla byla převezena do místní márnice a jedno bylo zpopelněno okamžitě. Podle jednoho obyvatele města v komplexu pagody mniši žádali vojáky, aby umožnili lékařům přístup ke zraněným. Armáda ale jejich žádosti nevyhověla. 

To je podle výpovědí lékařů dlouhodobý problém, kdy armáda útočí i na ošetřující lékaře a sanitky, které zraněné odvážejí. Běžné jsou i prohlídky nemocnic a zákaz pomoci demonstrantům. Raha Waha z lidskoprávní skupiny zabývající se právy lékařů činy armády dokonce nazývá "systematickou perzekucí".

Kromě bránění činnosti armáda lékaře také zatýká, často přímo v jejich domech. Podle britského deníku The Guardian od začátku puče zemřelo nejméně pět zdravotníků, další byli zatčeni a po výslechu propuštěni. Jiní se před armádou ukrývají.

Jen od minulé neděle už zmizel jeden ortoped, dva pediatři, čtyři dobrovolníci z kliniky v Rangúnu a další dva zdravotníci z jiné nemocnice. "Pokud vás dnes zatknou, tak se zítra objeví vaše tělo se známkami po mučení nebo něčím podobným," říká britskému deníku jeden z ukrývajících se lékařů.

Únorový puč

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo nositelku Nobelovy ceny za mír Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Podle skupin aktivistů bylo od začátku protestů proti vojenskému převratu v zemi zabito více než 600 lidí včetně téměř pěti desítek dětí.

"Naši lidé jsou ochotni zaplatit jakoukoliv cenu, aby získali zpět svá práva a svobodu," uvedla Zin Mar Aung, ministryně zahraničí ze sesazené vlády. Richard Horsey z krizové skupiny OSN, která se situací v Barmě zabývá, se domnívá, že země stojí na hranici kolapsu.

VIDEO: Březnové protesty v Barmě. 

Myanmarská (barmská) policie odtahovala mrtvá těla z ulic a dál rozháněla protestující lidi. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy