Bagdád - Do kontroverzního případu soukromé bezpečnostní agentury Blackwater vstupuje FBI. Vyšetřovatelé mají ve spojení s iráckými kolegy zjistit, zda ozbrojení zaměstanci můžou za smrt jedenácti iráckých civilistů.
Pokud se podezření potvrdí, Federální úřad pro vyšetřování je připraven podat žalobu.
Irácký premiér Núrí Malíkí označil incident ze 16. září za kriminální čin. Strážci Blackwateru mají podle něj "stoprocentní vinu".
Zakladatel společnosti Erik Prince to odmítl s tím, že se jeho lidé střelbou pouze bránili.
"Podle všeho, co víme, se tým Blackwateru zachoval správně, neboť operoval ve velmi složité válečné situaci," citovala agentura Reuters z prohlášení, které měl bývalý příslušník elitní americké jednotky Navy Seals přednést před vyšetřovací komisí amerického Kongresu.
Blackwater téměř vždy střílí jako první
Blackwater je jednou z nejméně 28 bezpečnostních agentur, které v Iráku působí. Na starosti má ochranu amerických diplomatů a zaměstnanců prozatímní zprávy.
Prince zaměstnává na tisícovku lidí, čtyři z nich přišli během práce o život. Tlak Iráčanů i amerického Kongresu naznačuje, že Blackwater čeká soudní bitva.
Detaily ze zprávy vyšetřovací komise Kongresu mluví o celkem 195 případech, kdy zaměstnanci Blackwateru použili zbraň. 163krát přitom použili zbraň jako první, nejčastěji z jedoucího vozidla. Bez toho, aby zastavili a spočítali mrtvé nebo pomohli raněným.
Ministerstvo zahraničí firmu krylo
"Hlavní odpovědí ministerstva zahraničí bylo doporučení společnosti Blackwater, aby vyplatila finanční náhrady a "nechala tak celou věc za námi". Namísto, aby trvalo (ministerstvo) na vyšetřování zaměstnanců Blackwateru z možného kriminálního jednání," stojí v kongresové zprávě, jež čerpala údaje přímo z dat podezřelé agentury.
Američtí diplomaté také pomohli k urychlenému odchodu ze země jednomu ze zaměstnanců Blackwateru poté, co opilý zabil osobního strážce jednoho z iráckých viceprezidentů. Od té doby nebyl trestně stíhán.
ČTĚTE VÍCE: Irák chce soudit americké bodyguardy. Za masakr
Firma Blackwater vydělala za posledních šest let na zakázkách od americké vlády přes miliardu dolarů. Většinu jí zaplatilo ministerstvo zahraničí během let 2004 až 2006.