Irák chce soudit americké bodyguardy. Za masakr

man
19. 9. 2007 10:05
Mezi vládami USA a Iráku roste napětí. VIDEO
Irácká žena prochází v bagdádské nemocnici kolem amerických vojáků.
Irácká žena prochází v bagdádské nemocnici kolem amerických vojáků. | Foto: Reuters

Bagdád - Členům americké soukromé bezpečnostní agentury Blackwater USA hrozí v Iráku soud.

Irácké ministerstvo vnitra je viní z toho, že v úterý bezdůvodně postříleli v Bagdádu nejméně jedenáct civilistů. Chce také firmě odebrat licenci a vykázat ji ze země.

Incident přiostřil vztahy mezi americkou a iráckou vládou, protože příslušníci Blackwater USA mají v Iráku kontrakt na ostrahu amerických diplomatů.

Přestřelka se odehrála na náměstí ve chvíli, kdy těžce ozbrojení členové firmy doprovázeli konvoj s pracovníky velvyslanectví USA.

Dvě verze: americká a irácká

Podle Američanů poblíž konvoje explodovala nálož a členové ochranky začali v sebeobraně střílet.

Irácké ministerstvo ale na základě vlastního šetření tvrdí, že žádná bomba nevybuchla. Podle něj Američané začali střílet na automobil, který nezastavil na pokyn iráckého civilisty.

Ve voze jeli manželé s dítětem. Po zásahu se jejich automobil vzňal. V následném zmatku ozbrojenci Blackwater USA zastřelili dalších osm Iráčanů, z toho jednoho policistu.

"Americký konvoj nikdo neostřeloval. Z žádné strany nepadl ani jediný výstřel," uvedl mluvčí irácké vlády Alí Dabbágh.

Bagdád chce, aby firma opustila Irák a aby muži, kteří v úterý stříleli, stanuli před soudem.

Status zaměstnanců soukromých bezpečnostních firem v Iráku ale není jasný. Je nepravděpodobné, že Washington bude souhlasit s tím, aby se zodpovídali před iráckou spravedlností.

Rozhořčení Iráčané

Irácké veřejné mínění je ale chováním některých soukromých firem rozhořčeno a žádá potrestání. Vlivný radikální duchovní Muktada Sadr označil zaměstnance agentur za "zločince a špióny."

"Podobné věci se už v minulosti staly. Nemůžeme dále mlčet," řekl agentuře Reuters ministr vnitra Džavád Bolání.

Firmy zaměstnávají i Čechy

V Iráku působí více než pětadvacet soukromých bezpečnostních firem. Působí v nich kolem třiceti tisíc lidí. Převážně Američanů a Evropanů. Mezi nimi jsou i Češi, většinou bývalí profesionální vojáci nebo policisté.

Blackwater USA patří mezi firmy s největšími kontrakty v Iráku. Poprvé se o ní hovořilo v roce 2004, kdy čtyři její členy vyvlekl z automobilu rozlícený dav ve městě Fallúdža a jejich těla pověsil na mostě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy