Irák chce soudit americké bodyguardy. Za masakr

man
19. 9. 2007 10:05
Mezi vládami USA a Iráku roste napětí. VIDEO
Irácká žena prochází v bagdádské nemocnici kolem amerických vojáků.
Irácká žena prochází v bagdádské nemocnici kolem amerických vojáků. | Foto: Reuters

Bagdád - Členům americké soukromé bezpečnostní agentury Blackwater USA hrozí v Iráku soud.

Irácké ministerstvo vnitra je viní z toho, že v úterý bezdůvodně postříleli v Bagdádu nejméně jedenáct civilistů. Chce také firmě odebrat licenci a vykázat ji ze země.

Incident přiostřil vztahy mezi americkou a iráckou vládou, protože příslušníci Blackwater USA mají v Iráku kontrakt na ostrahu amerických diplomatů.

Přestřelka se odehrála na náměstí ve chvíli, kdy těžce ozbrojení členové firmy doprovázeli konvoj s pracovníky velvyslanectví USA.

Dvě verze: americká a irácká

Podle Američanů poblíž konvoje explodovala nálož a členové ochranky začali v sebeobraně střílet.

Irácké ministerstvo ale na základě vlastního šetření tvrdí, že žádná bomba nevybuchla. Podle něj Američané začali střílet na automobil, který nezastavil na pokyn iráckého civilisty.

Ve voze jeli manželé s dítětem. Po zásahu se jejich automobil vzňal. V následném zmatku ozbrojenci Blackwater USA zastřelili dalších osm Iráčanů, z toho jednoho policistu.

"Americký konvoj nikdo neostřeloval. Z žádné strany nepadl ani jediný výstřel," uvedl mluvčí irácké vlády Alí Dabbágh.

Bagdád chce, aby firma opustila Irák a aby muži, kteří v úterý stříleli, stanuli před soudem.

Status zaměstnanců soukromých bezpečnostních firem v Iráku ale není jasný. Je nepravděpodobné, že Washington bude souhlasit s tím, aby se zodpovídali před iráckou spravedlností.

Rozhořčení Iráčané

Irácké veřejné mínění je ale chováním některých soukromých firem rozhořčeno a žádá potrestání. Vlivný radikální duchovní Muktada Sadr označil zaměstnance agentur za "zločince a špióny."

"Podobné věci se už v minulosti staly. Nemůžeme dále mlčet," řekl agentuře Reuters ministr vnitra Džavád Bolání.

Firmy zaměstnávají i Čechy

V Iráku působí více než pětadvacet soukromých bezpečnostních firem. Působí v nich kolem třiceti tisíc lidí. Převážně Američanů a Evropanů. Mezi nimi jsou i Češi, většinou bývalí profesionální vojáci nebo policisté.

Blackwater USA patří mezi firmy s největšími kontrakty v Iráku. Poprvé se o ní hovořilo v roce 2004, kdy čtyři její členy vyvlekl z automobilu rozlícený dav ve městě Fallúdža a jejich těla pověsil na mostě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy