Fort McMurray - Desetitisíce lidí prchají před lesním požárem v okolí kanadského města Fort McMurray. Provincie Alberta vyhlásila stav ohrožení a evakuaci všech 88 tisíc obyvatel města.
Ve středu bylo do boje s ohněm vysláno 250 hasičů. Jejich velitel popsal podle britského Guardianu situaci jako “odporné peklo”.
Oheň se kvůli silnému větru a vysokým teplotám během jediného dne bleskově dostal do obydlené oblasti, kde již zničil nebo poškodil zhruba 1600 staveb. Dalších 19 tisíc staveb je v ohrožení.
Podle analytiků by se požár mohl stát pro pojišťovny vůbec nejnákladnější kanadskou přírodní pohromou, napsala agentura Reuters.
Do boje bylo vysláno devět hasičských letadel a 12 vrtulníků. Lesní požár, který od neděle sežehl 7500 hektarů půdy, je podle požárníků velmi těžké ohraničit. Sloup černého dýmu je viditelný ze vzdálenosti 60 kilometrů od města.
Úřady v Albertě nařídily ve středu večer nucenou evakuaci pro město Anzac a další dvě malé obce, protože plameny se začaly šířit jižním směrem. V Anzaku našly v uplynulých dnech provizorní přístřeší stovky lidí evakuovaných z Fort McMurray.
Chaos na silnicích
Jiní lidé, kteří utekli před plameny, vytvořili improvizované tábory na některých úsecích dálnice, kde bivakují v autech a karavanech.
Oblast kolem Fort McMurray je prakticky závislá na těžbě ropných písků. Město, kterému se v době bujícího těžebního průmyslu říkalo Fort McMoney, ale v posledních měsících ochromil propad světových cen ropy a mnoho pracovníků v ropném průmyslu dostalo výpověď.
Paradoxně však evakuace z města byla brzděna nedostatkem paliva. Řidiči uvázli na okraji města a čekali na cisterny, které vyslaly úřady.
Ihned po nařízení evakuace propukl podle serveru Vice News chaos. Lidé s kanystry hledali, kde by mohli doplnit pohonné hmoty. Auta jezdila i po chodnících a docházelo k nehodám, které brzdily provoz.
Požáry na pozadí globálního oteplování
Rychle se šířící oheň byl rozdmýchán nezvykle vysokými teplotami a silným větrem, který dosahoval rychlosti až 40 kilometrů v hodině. Kanadská meteorologická služba naměřila teploty dosahující 32 stupňů Celsia, přičemž běžně dosahují teploty v tomto období maximálně 16 stupňů.
Přestože k požárům dochází v Albertě každý rok, poslední dobou se zhoršují. Podle výzkumného pracovníka z místní univerzity, na kterého se obrátil server Vice News, počet horkých dní, během kterých k požárům může dojít, od 50. let minulého století prudce vzrostl.
"Velikost spálené plochy se každoročně mění, ale od 70. let se zdvojnásobila," upozornil Mike Flanningan. "Poslední tři roky byly co do požárů velice aktivní," dodal.
Oblast severozápadní Kanady se podle jeho informací ohřívá ve větší míře než zbytek země. Vysychají mokřady a rostliny a spadlé větve stromů jsou sušší a snadno tak slouží jako potenciální zdroj paliva pro lesní požáry. Teplejší počasí způsobuje více bouřek a blesky mohou do suchého lesa zasadit jiskru.
"Právě teď máme na každých deset let tak dva až tři takto špatné roky co se síly a počtu požárů týče. Očekáváme, že do poloviny století jich během deseti let bude čtyři až pět."