Kanada zahájila masovou evakuaci. Před rychle se šířícím požárem prchá 80 tisíc lidí, vládne panika

ČTK ČTK
4. 5. 2016 8:06
Kvůli lesnímu požáru v provincii Alberta v Kanadě muselo být evakuováno přes 80 tisíc lidí. Oheň ohrožuje klíčovou příjezdovou silnici do města Fort McMurray a mezi obyvateli zavládla panika. Požár v okolí města ležícího v centru ložiska kanadských ropných písků začal hořet již o víkendu, hasiči jej ale až do úterka měli pod kontrolou. Poté se ale kvůli nepříznivým meteorologickým podmínkám skokově přiblížil k městu, které začali po výzvě úřadů hromadně opouštět obyvatelé.
Lesní požár v kanadském Fort McMurray.
Lesní požár v kanadském Fort McMurray. | Foto: Reuters

Fort McMurray (Kanada) - Evakuaci více než 80 tisíc obyvatel kanadského města Fort McMurray nařídily úřady kvůli rychle se šířícímu lesnímu požáru, který začal ohrožovat domy na jeho okraji. Oheň se kvůli silnému větru a vysokým teplotám během jediného dne bleskově dostal do obydlené oblasti.

Premiér Justin Trudeau nabídl vedení provincie Alberta pomoc kanadské vlády při boji se živlem. Oheň ohrožuje klíčovou příjezdovou silnici do města a mezi obyvateli zavládla panika, napsala agentura AP.

Foto: Reuters

Požár v okolí města ležícího v centru ložiska kanadských ropných písků začal hořet již o víkendu, hasiči jej ale až do úterka měli pod kontrolou. Poté se ale kvůli nepříznivým meteorologickým podmínkám skokově přiblížil k městu, které začali po výzvě úřadů hromadně opouštět obyvatelé.

"Opustil jsem svou čtvrť, kde hořely domy. Nevím, jestli a kdy se vůbec vrátím," řekl podle AP jeden z místních obyvatel Will Gibson, který je zároveň mluvčím společnosti Syncrude, jedné z firem těžících ropné písky, které musely kvůli ohni omezit svou činnost.

Albertská premiérka Rachel Notleyová uvedla, že úřady se snaží zajistit evakuaci všech lidí v ohrožených lokalitách, a lidé se zdravotními problémy podle ní možná budou transportováni letecky. Oheň podle místního úřadu pro krizové situace zachvátil nespecifikované množství objektů.

Hlavní příjezdová silnice vedoucí do města od jihu byla uzavřena poté, co se přes ni dostal oheň.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy