San Francisco - Steve Jobs, muž, který změnil svět osobních počítačů, mobilních telefonů i toho, jak lidé poslouchají hudbu, podlehl dlouhému boji s rakovinou a zemřel ve středu ve věku 56 let.
V okamžiku smrti v kalifornském Palo Alto s ním byla manželka a nejbližší rodina.
Úmrtí oznámila firma Apple, v jejímž čele až do srpna stál a která v letošním roce předstihla ropný gigant Exxon Mobil jako nejhodnotnější firma ve Spojených státech.
Jobs stál za všemi jejími produkty, které se v posledním desetiletí staly celosvětovými hity: přehrávačem iPod, mobilním telefonem iPhone i tabletem iPad. Byl víc než jen dlouholetým nejvyšším šéfem Applu, byl považován za srdce, duši a mozek firmy, hlavního inovátora, člověka s až nadpřirozeným smyslem pro potřeby zákazníka a uživatele technologických novinek.
"Genialita, vášeň a energie Steva byly zdrojem nespočetných inovací, které obohatily a zlepšily životy nás všech. Svět je dnes díky němu nesrovnatelně lepší," uvedla firma Apple v oznámení Jobsova úmrtí.
Apple v reakci na smrt svého dlouholetého šéfa změnil firemní domovskou stránku: po napsání apple.com do adresního řádku se vám objeví přes celou stránku pouze černobílá fotografie s nápisem "Steve Jobs: 1955 - 2011". Vlajky u hlavního sídla firmy vlají na půl žerdi.
Připomeňte si v grafice, jak firma Apple pod vedením Jobse divokou cestou došla k pozici nejcennější značky světa
Jaký bude Apple po smrti Jobse?
Zdravotní stav Steva Jobse byl několik posledních let, kdy bojoval se vzácným typem rakoviny slinivky, kontroverzním tématem a zdrojem obav pro investory i prosté fanoušky Applu. Dokonce i členové představenstva firmy se během uplynulého roku svěřovali přátelům, že Jobs, důsledně si střežící své soukromí, neinformoval své spolupracovníky dostatečně otevřeně o svém skutečném zdravotním stavu.
Jobs se rozhodl každodenní řízení firmy předat až v srpnu letošního roku, kdy se nejvyšším manažerem Applu stal jeho dlouholetý zástupce Tim Cook. Navzdory tomu, že Cook ho v řízení firmy zastupoval i během tří dlouhodobých absencí, kdy se podroboval léčbě, mezi investory přetrvávají pochyby, zda Apple bez Steva Jobse zůstane dlouhodobě firmou, která přichází s novinkami, jež si okamžitě získávají srdce milionů spotřebitelů.
Jobs zemřel pouhý den poté, co Apple světu představil nový typ iPhonu.
Připomeňte si ve fotogalerii život Steva Jobse, Thomase Edisona 21. století
O smrti Jobse se svět dozvěděl na jeho objevech
Na zprávu o úmrtí okamžitě reagovali politici a konkurence. Kondolenci zveřejnil americký prezident Barack Obama, zakladatel Microsoftu Bill Gates i šéf Facebooku Mark Zuckerberg.
"Svět pozná jen zřídka někoho, kdo ho ovlivnil tak jako Steve. Jeho vliv bude cítit ještě mnoho příštích generací," uvedl v kondolenci Bill Gates. "Pro ty z nás, kteří měli to štěstí, že s ním mohli pracovat, šlo o neuvěřitelně velkou čest, budu Steva těžce postrádat," doplnil zakladatel Microsoftu.
Před prodejnou Applu v New Yorku začal krátce po oznámení zprávy o smrti Jobse vznikat spontánně památník. Lidé na místo nosili svíčky a květiny, pokládali tam však také výrobky Applu.
"Domnívám se, že polovina světa se o jeho smrti dozvěděla prostřednictvím některého z produktů Applu," řekl agentuře Reuters Robbie Sokolowsky, který před obchodem zapaloval svíčku.
Čtěte více
- iPhone 5 není, Apple ukázal jen 4S. Rozumí lidské řeči
- Steve Jobs - vrah, nebo spasitel hudebního průmyslu?
- Legenda se loučí, Steve Jobs rezignoval z čela Applu
- Dokument: Rezignační dopis Steve Jobse
- Kormidla Applu se chopil tichý workoholik Tim Cook
- Apple otevřel v Česku svůj on-line obchod
- Apple se dohodl s hudebními vydavateli, uvede iCloud
- Dva týdny s iPadem 2 - vyplatí se dnes kupovat tablet?
Jobsovy zvraty v Applu
Jobs, který nedokončil vysokou školu a byl synem adoptivních rodičů, založil firmu Apple s přítelem Stevem Wozniakem v roce 1976. Společnost krátce po svém založení představila počítač Apple 1.
Obrovský úspěch jí však přinesl až model Apple 2, který z ní udělal klíčového hráče mezi prvními výrobci osobních počítačů. První úspěšná fáze existence firmy vyvrcholila v roce 1980 jejím uvedením na burzu, které z Jobse udělalo multimilionáře.
Navzdory dalším úspěchům Applu s počítačem Macintosh se Jobsovy vztahy s vrcholným managementem firmy výrazně zhoršily a Jobs musel z Applu v roce 1985 odejít.
Pro firmu jeho odchodem začaly hubené roky. Situace se obrátila až v roce 1997, kdy se Jobs do Applu vrátil a stal se znovu jeho nejvyšším šéfem.
Nesmrtelnost mezi ikonami moderních technologií si Jobs definitivně zajistil v roce 2007 uvedením mobilního telefonu iPhone. Revoluci do oblasti počítačové grafiky přinesla jiná Jobsova firma - Pixar.
Časopis Forbes odhadl v roce 2010 Jobsovo jmění na 6,1 miliardy dolarů, což z něho činí 42. nejbohatšího Američana.
Smrt jako hlavní motor Jobse
Jobs už před šesti lety přiznal, že vědomí jeho vlastní smrtelnosti je jedním ze základních motivů, který ho žene za jeho vizí.
"Uvědomění si, že již brzy budu mrtvý, je nejdůležitější nástroj, který mi pomáhá učinit v životě ta nejdůležitější rozhodnutí," prohlásil Jobs v promočním projevu k absolventům univerzity ve Stanfordu.
"Jelikož všechno ostatní - očekávání okolního světa, strach z neúspěchu či zahanbení - to vše pomine tváří v tvář smrti, právě ta je tím, co je důležité. Pomyšlení na to, že umřete, je nejlepší cesta, jak se vyhnout pasti, kdy se obáváte, že něco ztratíte. Není důvod, abyste neposlechli hlas svého srdce," vyznal se v roce 2005 na jedné z nejprestižnějších univerzit světa Steve Jobs.