Apple se dohodl s hudebními vydavateli, uvede iCloud

Jan Kovalík
1. 6. 2011 14:50
Steve Jobs potvrdil účast na vývojářské konferenci Applu, kde představí nové operační systémy a cloudovou hudební službu
Foto: ISIFA

Šéf Applu, Steve Jobs, zahájí příští pondělí oficiální konferenci vývojářů Apple (WWDC 2011). Osobně představí novou verzi operačního systému OS X pro počítače Mac jménem Lion. Dále pak novou verzi iOS 5 pro iPhone a iPad. A neočekávaně také cloudovou hudební službu iCloud.

iCloud by měl uživatelům umožnit poslouchat jejich hudební sbírky kdekoliv na světě prostřednictvím internetu. Do "jablečného mraku" je uživatelé nebudou muset nahrávat, aplikace by je měla rozeznat a přehrávat identické skladby ze serverů Apple.

Dohoda se studii

Spuštění iCloudu nebylo do poslední chvíle jisté kvůli komplikacím při dohadování smluv s hudebními vydavateli. Teď je vše jinak. Apple se již dohodl s Warner Music, EMI a Sony Music. V nejbližších dnech se očekává podpis smlouvy s Universal Music.

To Apple zvýhodňuje oproti konkurenci Googlu a Amazonu, kteří již hudební službu podobného typu provozují, ovšem bez dohody s největšími hudebními vydavateli.

Při vyjednávání s hudební branží je Apple v jasně výhodnější vyjednávací pozici než jeho soupeři. Díky svému internetovému obchodu iTunes je dnes Apple největším prodejcem digitální hudby na světě. Počet registrovaných zákazníků online obchodu přesahuje 200 milionů.

Cloud á la Apple

Cloud computing je letos pro internetové firmy tématem číslo jedna, nikomu se ale zatím nepodařilo dostatečně cloudové služby vysvětlit zákazníkům a vytvořit kýženou poptávku. Právě společnost Apple již v minulosti prokázala, že tuto změnu dokáže zařídit a slavit úspěch s produkty, se kterými jí konkurence předběhla, ale neuspěla.

Předpokládá se též, že iCloud nahradí stávající placenou službu MobileMe, která umožňuje synchronizaci iZařízení a úložný prostor online. MobileMe, oficiálně uvedené na stejné konferenci v roce 2008, od uvedení čelilo problémům se stabilitou a funkčností.

Steve Jobs následně v dopise zaměstnancům přiznal, že MobileMe bylo vypuštěno ve spěchu a nesplňovalo zaběhlé standardy Apple.

Zástupci Apple též potvrdili, že firma bude pro svou navigaci nadále používat Google Maps. O dalších novinkách operačního systému iOS 5 pro mobilní zařízení se spekuluje. Mluví se hlavně o hlubší integraci Twitteru nebo dokonalejším hlasovém ovládání.

Žádný hardware

Nový operační systém pro počítače Mac (Lion) nahradí současnou verzi (Snow Leopard), zřejmě ale jen u těch uživatelů, kteří vlastní Mac s procesorem Intel Core 2 Duo nebo rychlejší. Počítá se s vylepšením všech standardních systémových aplikací.

Vývojářská konference by měla být pouze o softwarových novinkách a plánech Applu. Účastníci konference, kteří za lístek zaplatili 1600 dolarů (na eBay se prodával až za 3500), se tak zřejmě nedočkají odhalení nového iPhonu, se kterým se počítá v září.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy