iPhone 5 není, Apple ukázal jen 4S. Rozumí lidské řeči

David Slížek
5. 10. 2011 1:15
Inovovaná řada čtyři má inteligentní hlasové ovládání Siri, vnímající přirozenou lidskou řeč
Viceprezident Applu pro marketing Philip Schiller představuje nový iPhone 4S
Viceprezident Applu pro marketing Philip Schiller představuje nový iPhone 4S | Foto: Reuters

Firma Apple po týdnech napínání odhalila novou verzi smartphonu iPhone. Část fanoušků může cítit zklamání - čekali iPhone 5 a revolučnější změny. Dostali iPhone 4S a změny spíše evoluční.

Nový iPhone 4S navazuje na svého předchůdce. Vzhledově se od něj v podstatě neliší, nejpodstatnější změny se totiž odehrály uvnitř telefonu. Pohání ho dvoujádrový procesor A5 a nová dvoujádrová grafika, která má až sedmkrát navýšit výkon například ve hrách.

Zvýšila se přenosová rychlost, kterou se telefon dokáže připojit k síti, vylepšený je fotoaparát, který nově dokáže nahrávat video v HD rozlišení 1080p. Navzdory vyššímu výkonu by se podle Applu také měla jen mírně snížit doba, po kterou přístroj vydrží nabitý - při zapnutých přenosech 3G to má být až 8 hodin hovoru.

Nejlevnější varianta s 16 GB paměti se bude prodávat v USA od 14. října za dotovanou cenu 199 dolarů. V České republice od 28. října, ceny ještě nejsou jasné.

Mluvte se svým telefonem

Nejzajímavější novinkou je ale rozhodně nové inteligentní hlasové ovládání Siri, které poprvé slibuje, že porozumí přirozené lidské řeči.

Povely do něj není nutné zadávat prostřednictvím klíčových slov, ale normálních vět. "Jaké dnes bude počasí?" ptali se například telefonu zástupci Apple. A přístroj vydal správnou předpověď.

Program umí také předčítat e-maily, převádět mluvenou řeč do psaného textu, vyhledávat na internetu nebo najít nejbližší restauraci. Poradí si i s dotazy typu "jak dlouho je ještě do Vánoc?"

Novinka na začátku bude fungovat pouze v angličtině, francouzštině a němčině. Další jazyky mají postupně přibývat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Nouzové dodávky jsou jen záchranná síť. ERÚ vyzval lidi k hledání nových dodavatelů

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií dostali k takzvanému dodavateli poslední instance (DPI), aby neotáleli s výběrem nové smlouvy u vybraného dodavatele. Kromě společnosti, ke které se nyní dostali, mohou zvolit jakéhokoliv dodavatele na trhu. Na páteční tiskové konferenci to řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

U DPI podle Trávníčka sice mohou klienti zůstat až půl roku, institut ale slouží primárně jako záchranná síť, aby lidé nezůstali bez elektřiny a plynu. Volba standardního ceníku je cenově výhodnější, uvedl. Změnu doporučují i samotní dodavatelé DPI.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR). Trávníček dnes uvedl, že přechod na standardní produkty se vyplatí nejvíce zákazníkům s velkou spotřebou.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo až 16 lidí

Až 16 lidí zřejmě přišlo o život a deset dalších utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Úřady podle agentury TASS potvrdily sedm mrtvých s tím, že devět osob je pohřešováno. Podle záchranářů ale ani tito nezvěstní neštěstí jistě nepřežili.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "narušení technologického procesu". Oheň se již podařilo uhasit a místní úřady ujistily, že obyvatelstvo obce Lesnoje, kde k neštěstí došlo, není nijak ohrožené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy