iPhone 5 není, Apple ukázal jen 4S. Rozumí lidské řeči

David Slížek
5. 10. 2011 1:15
Inovovaná řada čtyři má inteligentní hlasové ovládání Siri, vnímající přirozenou lidskou řeč
Viceprezident Applu pro marketing Philip Schiller představuje nový iPhone 4S
Viceprezident Applu pro marketing Philip Schiller představuje nový iPhone 4S | Foto: Reuters

Firma Apple po týdnech napínání odhalila novou verzi smartphonu iPhone. Část fanoušků může cítit zklamání - čekali iPhone 5 a revolučnější změny. Dostali iPhone 4S a změny spíše evoluční.

Nový iPhone 4S navazuje na svého předchůdce. Vzhledově se od něj v podstatě neliší, nejpodstatnější změny se totiž odehrály uvnitř telefonu. Pohání ho dvoujádrový procesor A5 a nová dvoujádrová grafika, která má až sedmkrát navýšit výkon například ve hrách.

Zvýšila se přenosová rychlost, kterou se telefon dokáže připojit k síti, vylepšený je fotoaparát, který nově dokáže nahrávat video v HD rozlišení 1080p. Navzdory vyššímu výkonu by se podle Applu také měla jen mírně snížit doba, po kterou přístroj vydrží nabitý - při zapnutých přenosech 3G to má být až 8 hodin hovoru.

Nejlevnější varianta s 16 GB paměti se bude prodávat v USA od 14. října za dotovanou cenu 199 dolarů. V České republice od 28. října, ceny ještě nejsou jasné.

Mluvte se svým telefonem

Nejzajímavější novinkou je ale rozhodně nové inteligentní hlasové ovládání Siri, které poprvé slibuje, že porozumí přirozené lidské řeči.

Povely do něj není nutné zadávat prostřednictvím klíčových slov, ale normálních vět. "Jaké dnes bude počasí?" ptali se například telefonu zástupci Apple. A přístroj vydal správnou předpověď.

Program umí také předčítat e-maily, převádět mluvenou řeč do psaného textu, vyhledávat na internetu nebo najít nejbližší restauraci. Poradí si i s dotazy typu "jak dlouho je ještě do Vánoc?"

Novinka na začátku bude fungovat pouze v angličtině, francouzštině a němčině. Další jazyky mají postupně přibývat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy