Londýn - Britský deník The Guardian zveřejnil další třaskavé informace o špiclovacím programu PRISM.
Popsal, jak konkrétně vypadá spolupráce společnosti Microsoft s Národní bezpečnostní agenturou (NSA) a dalšími bezpečnostními složkami Spojených států.
Z přísně tajných dokumentů, které poskytl Edward Snowden, vyplývá, že se Microsoft NSA, CIA a FBI nejenže podvolil, ale dokonce své produkty vyvíjel zpravodajcům na míru.
Korporace například vyhověla žádosti amerických tajných služeb, aby agenti nemuseli složitě luštit zašifrované maily a další komunikaci.
"MS (Microsoft) ve spolupráci s FBI vyvinul dozorový mechanismus, který si s tím problémem (šifrováním) poradí. Tato řešení byla úspěšně testována a uvedena v život 12. prosince 2012," cituje list z tajného hlášení.
A řešení jsou to věru jednoduchá, pochvalují si dále zpravodajci: "Co se týče sbírání dat v rámci programu PRISM, těch se šifrování netýká, protože má data z Hotmailu, Live a Outlooku ještě před jejich šifrováním."
O dva měsíce později Microsoft nový e-mail s velkou slávou spustil.
Příběh novodobého psance Edwarda Snowdena obrazem:
FBI si zase vyžádala přístup k webovému úložišti Skydrive (virtuálnímu disku na internetu). Federální agenti tak měli zajištěn přístup k datům milionů uživatelů ještě dřív, než jejich majitelé vůbec tušili, že budou nějaký Skydrive používat.
Dnes Skydrive využívá na 250 milionů lidí.
"Konečně máme obraz"
Američané bedlivě sledují i komunikaci přes Skype. Od té doby, co jej vlastní Microsoft, ještě usilovněji. Devět měsíců po akvizici stoupl počet hovorů, monitorovaných v rámci programu PRISM, o třetinu.
Microsoft navíc FBI pomohl kromě zvuku sledovat i přenos videa, aby si tak agenti mohli udělat kompletní "obrázek".
Z dokumentů, jež má britský deník k dispozici, vyplývá také to, že si CIA, FBI a NSA obsah internetové komunikace čile vyměňují, přičemž toto sdílení lidského soukromí nazývají "týmovým sportem".
Aby byla spolupráce co možná nejkvalitnější, dostává Microsoft od tajných služeb zpětné hodnocení (feedback). Plyne z něj, že "jsou posbírané hovory slyšet velmi čistě a že se metadata zdají být kompletní," stojí v přepisu komunikace mezi FBI a NSA.
"Týmová práce (s Microsoftem) byla v přidání dalšího poskytovatele (soukromých dat) do systému PRISM klíčová," uvádí dále zpráva.
A zase nic neřekli
Microsoft se k dalším zveřejněným informacím vyjádřil, ale nesdělil nic nového. Bezpečnost dat je pro něj i nadále prioritou a data svých uživatelů předává státu výhradně v souladu se zákony. Navíc jmenovitě u individuálních účtů, nikoliv plošně či hromadně, tvrdí.
Jedinou novou reakcí je prohlášení, že pokud Microsoft "vylepšuje nebo aktualizuje své produkty, je v některých případech nutné zajistit, aby byl i nadále schopen v případě splnění právních podmínek nebo ohrožení národní bezpečnosti poskytnout vyžádaná data."
Tím korporace vysvětluje zmiňovanou spolupráci s tajnými službami. A právě za "ohrožení národní bezpečnosti" se zřejmě může skrýt lecco.
Na informace reagovali také mluvčí NSA a mluvčí úřadu ředitele tajných služeb.
Ani v tomto případě nepadlo nic nového. Z vyjádření vyplývá, že špiclování probíhá v souladu se zákonem a pod dohledem soudů, Kongresu a ředitele tajných služeb. Rozvědky navíc prý "vynakládají energii na to, aby chránily soukromí lidí".