Foto: Příběh novodobého psance Edwarda Snowdena

Foto: Příběh novodobého psance Edwarda Snowdena
Američan Edward Snowden vypadá na archivních snímcích nenápadně. Tato fotografie je z roku 2002.
Tehdy pracoval jako animátor a webmaster pro jednu japonskou společnost, kterou pomáhali v USA rozjíždět jeho přátelé. Kdo tehdy mohl tušit, že tyto civilní fotografie pořízené na večírku jednou prostřednictvím zpravodajských agentur obletí svět? Asi nikdo.
Vlevo tančící Snowden.
Zde je avatar, který Snowdena reprezentoval na internetu v dobách, kdy ho neznal celý svět.
Foto: Reuters
Michal Žák Reuters Dan Poláček Michal Žák, Reuters, Profimedia, Dan Poláček
1. 8. 2013 14:50

"Nechci žít ve světě, kde je všechno, co dělám, zaznamenáváno," vysvětloval 30letý Edward Snowden, proč vyzradil světu existenci tajného sledovacího projektu PRISM.

Právě to stálo na začátku dobrodružného útěku někdejšího technika tajných služeb před americkými úřady. Nějakou dobu pobýval v Hongkongu, pak se přesunul do Moskvy, kde ale uvízl.

Začátkem srpna získal v Rusku roční azyl. Jeho kroky ale zřejmě dále povedou na jih Ameriky, konkrétně do Venezuely.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy