Štěnice v Bruselu. Rozvědka USA cíleně sledovala EU

ČTK ČTK
30. 6. 2013 10:00
Informaci zveřejnil zpravodajský portál Spiegel.de, Unie chce po USA vysvětlení
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Americká tajná služba Národní agentura pro bezpečnost (NSA) cíleně sledovala Evropskou unii. Napsal to v sobotu německý zpravodajský portál spiegel.de s tím, že Američané nainstalovali odposlouchávací zařízení na unijním zastoupení ve Washingtonu a že také pronikli do příslušné počítačové sítě. Útokům údajně byly vystaveny i kanceláře v New Yorku a Bruselu.

Magazín Der Spiegel se odvolává na dokumenty někdejšího technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, jenž vyzradil výzvědné praktiky rozvědky a který se nyní skrývá před americkou justicí. Ze zmíněných tajných listin, do nichž Der Spiegel nahlédl, vyplývá, že sledováním nebyli vystaveni jen občané EU, ale i unijní kanceláře.

V reakci na informace německého týdeníku prohlásil podle BBC šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, že Evropská unie trvá na "vyčerpávajícím objasnění" zpráv o odposlechu kanceláří EU americkými tajnými službami.

"Jménem Evropského parlamentu žádám vyčerpávající objasnění a urychlené dodání dalších informací od amerických úřadů," uvedl v prohlášení Schulz. K jeho slovům se připojil lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. "Jsou-li tyto informace pravdivé, je to nechutné. Spojené státy by měly spíš špehovat vlastní tajné služby než své spojence," uvedl ministr.

V jednom z dokumentů NSA ze září 2010, který nese označení "přísně tajné", se popisuje, jak tajná služba napadla diplomatické zastoupení unie ve Washingtonu.

V rámci průniku, kdy agenti v unijním centru nainstalovali takzvané štěnice a infiltrovali počítačovou síť, získali Američané přístup nejen k poradám v unijních prostorách, ale také přístup k elektronické poště a interním dokumentům v počítačích.

Útoky na zařízení EU tak podle Der Spiegel ukazují na další rovinu špionážních aktivit Spojených států. Obdobným způsobem americká rozvědka pronikla údajně i do unijního zastoupení při OSN. Ve zmíněném zářijovém dokumentu jsou podle Der Spiegel jmenováni Evropané jako cíl.

Útoky z chráněného zařízení NATO

Američané jsou zřejmě zodpovědní i za odposlechovou operaci, která se uskutečnila v Bruselu. Před zhruba pěti lety upoutalo pozornost unijních bezpečnostních expertů vícero nezdařených telefonátů. Incident se týkal unijní budovy Justus Lipsius, kde sídlí Evropská rada a Rada ministrů EU.

Stopa volajícího přivedla experty do bruselského sídla NATO. Podrobná analýza údajně ukázala, že telekomunikační útoky směřovaly z chráněného zařízení NATO, které používala NSA.

V budově Justus Lipsius má každý členský stát unie prostory, kam se mohou ministři uchýlit například k poradám. Tyto prostory jsou vybaveny telefonní a internetovou linkou.

Materiály, které Snowden médiím předal, informují o tajném protiteroristickém programu, který nese krycí název PRISM. V jeho rámci získávají NSA a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků. Program zahrnuje také odposlechy.

 

Právě se děje

Další zprávy