Starosta somálské metropole Mogadišo zemřel na následky islamistického útoku

ČTK ČTK
1. 8. 2019 17:54
V Kataru ve čtvrtek zemřel starosta somálské metropole Mogadišo Abdirahman Omar Osman, který byl těžce zraněn při nedávném útoku islamistické organizace Šabáb. Dalších šest lidí zemřelo a devět bylo zraněno, když se minulou středu sebevražedná atentátnice odpálila na jednání bezpečnostní rady magistrátu. Informují o tom tiskové agentury.
Bombový útok v Mogadišu (ilustrační foto).
Bombový útok v Mogadišu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Do katarské metropole Dauhá byl zraněný starosta spolu s ostatními zraněnými letecky přepraven den po útoku. Somálský prezident vyhlásil třídenní státní smutek, uvedla agentura Reuters. "Očekáváme, že toto úmrtí přiláká pozornost všech Somálců a že se spojíme, abychom porazili teroristické skupiny, jež podrývají suverenitu Somálska," řekl ve čtvrtek mluvčí somálského prezidenta.

Podle bezpečnostních zdrojů byl útok zaměřen na nově jmenovaného velvyslance OSN v Somálsku Jamese Swana, který však budovu opustil asi hodinu před výbuchem. Mise OSN chvíli před útokem na Twitteru zveřejnila fotografie Swana s Osmanem, kteří spolu jednali o problémech regionu.

Zatím není jasné, jak se atentátnice dostala až na místo konání schůzky. Útoky hnutí Šabáb jsou v Mogadišu časté, ve městě proto platí přísná bezpečnostní opatření. Podle zdrojů uvnitř radnice je potřeba cestou k dané jednací místnosti projít čtyřmi bezpečnostními rámy. Bezpečnostní zdroje agentury AFP už dříve uvedly, že útočnici zřejmě do budovy pustili podplacení zaměstnanci radnice.

Osman měl britské občanství, ve Spojeném království před svým návratem do Somálska působil v regionální politice za Labouristickou stranu.

Šabáb, který je napojený na teroristickou síť al-Káida, usiluje násilnými prostředky o svržení ústřední vlády v Mogadišu a zavedení systému islámského náboženského práva šaría. Islamisty vyhnaly místní bezpečnostní složky z Mogadiša v roce 2011, přívrženci hnutí ale stále ovládají rozlehlé venkovské oblasti a podnikají gerilové operace a sebevražedné atentáty v hlavním městě.

 

Právě se děje

Další zprávy