Starosta somálské metropole Mogadišo zemřel na následky islamistického útoku

ČTK ČTK
1. 8. 2019 17:54
V Kataru ve čtvrtek zemřel starosta somálské metropole Mogadišo Abdirahman Omar Osman, který byl těžce zraněn při nedávném útoku islamistické organizace Šabáb. Dalších šest lidí zemřelo a devět bylo zraněno, když se minulou středu sebevražedná atentátnice odpálila na jednání bezpečnostní rady magistrátu. Informují o tom tiskové agentury.
Bombový útok v Mogadišu (ilustrační foto).
Bombový útok v Mogadišu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Do katarské metropole Dauhá byl zraněný starosta spolu s ostatními zraněnými letecky přepraven den po útoku. Somálský prezident vyhlásil třídenní státní smutek, uvedla agentura Reuters. "Očekáváme, že toto úmrtí přiláká pozornost všech Somálců a že se spojíme, abychom porazili teroristické skupiny, jež podrývají suverenitu Somálska," řekl ve čtvrtek mluvčí somálského prezidenta.

Podle bezpečnostních zdrojů byl útok zaměřen na nově jmenovaného velvyslance OSN v Somálsku Jamese Swana, který však budovu opustil asi hodinu před výbuchem. Mise OSN chvíli před útokem na Twitteru zveřejnila fotografie Swana s Osmanem, kteří spolu jednali o problémech regionu.

Zatím není jasné, jak se atentátnice dostala až na místo konání schůzky. Útoky hnutí Šabáb jsou v Mogadišu časté, ve městě proto platí přísná bezpečnostní opatření. Podle zdrojů uvnitř radnice je potřeba cestou k dané jednací místnosti projít čtyřmi bezpečnostními rámy. Bezpečnostní zdroje agentury AFP už dříve uvedly, že útočnici zřejmě do budovy pustili podplacení zaměstnanci radnice.

Osman měl britské občanství, ve Spojeném království před svým návratem do Somálska působil v regionální politice za Labouristickou stranu.

Šabáb, který je napojený na teroristickou síť al-Káida, usiluje násilnými prostředky o svržení ústřední vlády v Mogadišu a zavedení systému islámského náboženského práva šaría. Islamisty vyhnaly místní bezpečnostní složky z Mogadiša v roce 2011, přívrženci hnutí ale stále ovládají rozlehlé venkovské oblasti a podnikají gerilové operace a sebevražedné atentáty v hlavním městě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy