Při útoku na hotel v Somálsku zemřelo nejméně dvacet šest lidí, útočili islamisté

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 7. 2019 11:00
Při pátečním útoku na hotel v somálském přístavu Kismayo zemřelo nejméně dvacet šest lidí. O zvýšeném počtu obětí informovala v sobotu agentura Reuters. Dosud se hovořilo o 13 mrtvých. Podle serveru BBC se k útoku přihlásilo radikální hnutí Šabáb. Somálské bezpečnostní síly v sobotu ukončily zásah proti ozbrojencům, kteří v hotelu na jihu země útočili.
Somálští islamisté z hnutí Šabáb, ilustrační foto.
Somálští islamisté z hnutí Šabáb, ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Mnoho lidí se podařilo zachránit, čtyři útočníci byli zastřeleni," sdělil policejní major Mohamed Abdi. Podle policie se při útoku zranilo 56 lidí.

Většina obětí jsou hosté hotelu, kam často chodí poslanci a zástupci místní správy, a také jeden kandidát regionálních voleb. Podle agentury Reuters jde o lidi z Keni, USA, Británie a Tanzanie. Mezi mrtvými jsou i dva novináři, z nichž jedna byla kanadsko-somálská žurnalistka, která pracovala pro televizi. O život přišel také její manžel.

Mluvčí hnutí Šábáb potvrdil, že po výbuchu došlo v hotelu ke střelbě. "Nejdříve jsme podnikli sebevražedný útok bombou umístěnou v autě a potom ozbrojení bojovníci vtrhli do hotelu," řekl mluvčí, podle kterého se v hotelu nacházelo mnoho bezvládných těl, včetně jednoho mrtvého bělocha.

Podle svědků nejprve najel sebevražedný útočník autem s výbušninami do hotelu Asasey a ozbrojení muži pak v budově začali střílet. V hotelu se právě konalo setkání stařešinů svolané před nadcházejícími regionálními volbami.

Hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Vládě se podařilo skupinu z přístavu Kismayo vyhnat v roce 2012, přístavní město bylo pro hnutí zásadním zdrojem příjmů. Organizace útoky často cílí na vládní čtvrť a hotely, které navštěvují úředníci a cizinci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy