Při útoku na hotel v Somálsku zemřelo nejméně dvacet šest lidí, útočili islamisté

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 7. 2019 11:00
Při pátečním útoku na hotel v somálském přístavu Kismayo zemřelo nejméně dvacet šest lidí. O zvýšeném počtu obětí informovala v sobotu agentura Reuters. Dosud se hovořilo o 13 mrtvých. Podle serveru BBC se k útoku přihlásilo radikální hnutí Šabáb. Somálské bezpečnostní síly v sobotu ukončily zásah proti ozbrojencům, kteří v hotelu na jihu země útočili.
Somálští islamisté z hnutí Šabáb, ilustrační foto.
Somálští islamisté z hnutí Šabáb, ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Mnoho lidí se podařilo zachránit, čtyři útočníci byli zastřeleni," sdělil policejní major Mohamed Abdi. Podle policie se při útoku zranilo 56 lidí.

Většina obětí jsou hosté hotelu, kam často chodí poslanci a zástupci místní správy, a také jeden kandidát regionálních voleb. Podle agentury Reuters jde o lidi z Keni, USA, Británie a Tanzanie. Mezi mrtvými jsou i dva novináři, z nichž jedna byla kanadsko-somálská žurnalistka, která pracovala pro televizi. O život přišel také její manžel.

Mluvčí hnutí Šábáb potvrdil, že po výbuchu došlo v hotelu ke střelbě. "Nejdříve jsme podnikli sebevražedný útok bombou umístěnou v autě a potom ozbrojení bojovníci vtrhli do hotelu," řekl mluvčí, podle kterého se v hotelu nacházelo mnoho bezvládných těl, včetně jednoho mrtvého bělocha.

Podle svědků nejprve najel sebevražedný útočník autem s výbušninami do hotelu Asasey a ozbrojení muži pak v budově začali střílet. V hotelu se právě konalo setkání stařešinů svolané před nadcházejícími regionálními volbami.

Hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Vládě se podařilo skupinu z přístavu Kismayo vyhnat v roce 2012, přístavní město bylo pro hnutí zásadním zdrojem příjmů. Organizace útoky často cílí na vládní čtvrť a hotely, které navštěvují úředníci a cizinci.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Česko okamžitě pozastaví veškeré licence na vývoz zbraní do Turecka

Česko s okamžitou platností pozastavilo vývozní licence na vojenský materiál do Turecka. Na svém twitterovém účtu o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Uvedl to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí zavázali, že státy EU budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka v reakci na tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Havlíček zopakoval stanovisko premiéra, podle něhož je situace do určité míry důsledkem toho, že Evropská unie nejednala včas.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy