reklama
 
 

Radikálové zaútočili na centrum Mogadišu, zasáhli i hotely. Zemřelo nejméně 29 lidí

Aktualizováno 1. 3. 2019 9:25
V somálské metropoli Mogadišu při čtvrtečním útoku islámských radikálů a následných nočních bojích zahynulo 29 lidí a 80 osob bylo zraněno. Novou bilanci, která nemusí být konečná, s odvoláním na policii oznámila agentura Reuters. Původně se hovořilo o 13 mrtvých.

V obchodní části města nejprve ve čtvrtek večer zaútočil s autem sebevražedný atentátník, pak následovala přestřelka mezi policisty a radikály. K akci se přihlásilo teroristické hnutí Šabáb.

"Prozatím víme, že zemřelo 29 lidí, většina z nich byli civilisté, a 80 lidí je zraněno. Radikálové stále bojují z civilního domu v sousedství hotelu… Počet obětí může růst," sdělil agentuře Reuters policejní zástupce Musa Ali.

Při výbuchu auta s náložemi bylo zasaženo obchodní centrum v ulici Maka al-Mukarama, kde jsou obchody, hotely a restaurace. Na fotografiích je vidět hořící auta. Asi o hodinu později se ozvala další exploze. Narušeno bylo také elektrické vedení, což vyvolalo další exploze, jež vyrazily okna domů v okolí.

Místní sdělovací prostředky citují dalšího policejního představitele Ahmeda Bashaneho. "Situace je velmi chaotická. Myslím, že radikálové chtěli zaútočit na hotely, které jsou v té oblasti. Máme podezření, že jsou tam další auta s výbušninami," řekl.

Podle očitých svědků někteří lidé strávili noc hledáním pohřešovaných příbuzných. "Pobíhala jsem mezi místem výbuchu a nemocnicí ve snaze najít svého manžela a bratra, kteří prodávali v obchodě poblíž místa, kde se exploze stala. Právě jsem je viděla v nemocnici, jsou v kritickém stavu. Muž přišel o žaludek a bratr utrpěl těžká poranění rukou," uvedla jedna z obyvatelek města.

Hnutí Šabáb je napojené na teroristickou síť al-Káida a usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a o zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Zemí zmítá násilí a bezpráví od roku 1991. V roce 2011 ztratilo hnutí kontrolu nad somálskou metropolí a posléze i většinu svých bašt. Nyní ovládá některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku.

autor: ČTK | 1. 3. 2019 7:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama