Bejrút - "Chci, aby moje kresby přiměly ženy k boji za svá práva," vysvětluje marocká karikaturistka Riham Elhourová. "Nechci, aby jen naříkaly, že jsou oběťmi. Já i všechny ženy jsme bojovnice," dodává.
Elhourová si svou cestu proklestila, když jí před pár lety jako první ženě v Maroku otiskli v novinách karikaturu. To, co kdysi začalo jako dětský koníček, se nakonec stalo její profesí.
Přesto je Riham Elhourová spíše výjimkou. Tři čtvrtiny mužů ze Středního východu a severní Afriky si myslí, že hlavní rolí žen je starost o domácnost - a nikoliv práce "mimo domov".
Tito muži také věří, že je důležitější vzdělávat chlapce než dívky.
Ukázala to nová studie o rovnosti práv, kterou představily Agentura OSN pro rovnost pohlaví a práva žen a organizace Promundo. Zúčastnilo se jí deset tisíc mužů a žen z Egypta, Maroka, Libanonu a palestinských území.
Podle ředitele společnosti Promundo Garyho Barkera studie navíc odhalila jeden znepokojující fakt: názory mladých mužů z těchto oblastí (kromě Libanonu) se nijak výrazně neliší od postojů starší generace.
To je proti globálnímu trendu. "Všude jinde, kde jsme dělali tento výzkum, měli mladí muži obvykle pokrokovější názory než jejich otcové a starší generace. Tady to bylo jinak," uvedl Barker, kterého citovala agentura Reuters.
Ženy jsou progresivnější
Ze studie taky vyplynulo, že ženy měly na rovnost pohlaví progresivnější názory než muži.
Například více než 90 procent Egypťanů souhlasí s tvrzením, že muži by měli mít doma poslední slovo v rozhodování. Egypťanek si to ale myslí "jen" 60 procent.
Třetina mužů v Egyptě zase tvrdí, že žena má stejné právo pracovat mimo domov jako muž. Z žen si to ale myslí téměř tři čtvrtiny.
Domácí násilí a obtěžování
Výzkum taky ukázal, jak moc je v arabském regionu rozšířené domácí násilí a sexuální obtěžování.
Nejhorší je situace ve zmíněném Egyptě, kde skoro polovina mužů přiznala, že používá násilí vůči své ženě. V ostatních zemích to bylo od osmi do 17 procent mužů.
Díky sociálním sítím se ale o tomto problému začíná více mluvit, a to i v oblastech na severu Afriky nebo na Středním východě.
"Nevěděla jsem, že si tím prošlo tak moc dalších lidí. Uvědomila jsem si, že v tom nejsem sama," řekla pro americký list USA Today osmnáctiletá studentka Haidi Gamalová z Káhiry.
Ona sama zažila obtěžování už třikrát. Poprvé od příbuzného, když jí bylo teprve šest let, podruhé od staršího spolužáka ve škole a nedávno od majitele obchodu s potravinami.
Pomáhají domácí práce
Podle autorů výzkumu existuje cesta i k postupnému zlepšení rovnosti ve sledovaných státech.
"Bylo vidět, že nerovnost pohlaví se zmírňuje, když se muži více zapojí do těch prací v domácnosti, které jsou tradičně považované za ženské," uvedl pro britský server The Guardian Barker, ředitel společnosti Promundo, která se na studii podílela.
Vliv má pak i výše majetku lidí, úroveň vzdělání jejich rodičů nebo případně náboženský konzervatismus, ve kterém mnoho mladých vyrůstá.
"O arabském regionu panuje představa, že patriarchát jasně dominuje a že je to pro muže skvělé," řekla britskému serveru BBC spoluautorka studie Shereen El Fekiová.
Silný patriarchát ale podle ní dobře funguje pro velmi malé skupiny lidí, které jsou na vrcholu pyramidy. Většina mužů je naopak v takovém prostředí v obrovském stresu - například když hledají práci v době ekonomické nejistoty.
Právě konflikty a nezaměstnanost dotazovaní muži často zmiňovali jako příčiny depresí. Jedna pětina až polovina mužů uvedla, že se stydí za to, čemu musí jejich rodina čelit, když nejsou schopni vydělat dost peněz.