Na modřiny stačí trocha make-upu. V marocké televizi radili ženám, jak zakrýt domácí násilí

Zahraničí Zahraničí
28. 11. 2016 20:27
Velké pobouření vyvolal v Maroku materiál odvysílaný tamní televizí 2M TV. Popisoval návod, jak můžou tamní ženy zakrýt stopy domácího násilí, nejlépe použitím make-upu a pudru. "Po zbití je tato část stále velmi citlivá, takže na ni netlačte," popisuje v pořadu kosmetička. Proti "návodu" se zvedla vlna kritiky a stanice se za něj vzápětí omluvila. Podle organizace Human Rights Watch v Maroku neexistuje zákon proti domácímu násilí.
V marocké televizi radili divačkám, jak zakrýt domácí násilí.
V marocké televizi radili divačkám, jak zakrýt domácí násilí. | Foto: Youtube.com/AustralianNews

Rabat – Máte problém s modřinami poté, co vás zbil manžel? Stačí trocha make-upu.

S takovým vzkazem se setkaly marocké divačky v televizní stanici 2M TV, vlastněné z většiny státem. Pořad Sabahiyat jim vysvětloval, jak se vypořádat s následky domácího násilí. Neradil ovšem oznámit vše na policii, ale jak zakrýt podlitiny make-upem. Na pořad upozornily weby britského deníku The Guardian a amerického Washington Post

V hlavní roli kontroverzního pořadu se ocitla usměvavá vizážistka. Na ženě s oteklým obličejem plným falešných tmavých modřin ukazuje, jak vše rychle zamaskovat. "Po zbití je tato část stále velmi citlivá, takže na ni netlačte," radí podle deníku Washington Post. 

"Doufáme, že tyto kosmetické tipy vám pomohou pokračovat v každodenním životě," zazní na konci pořadu, který byl vysílán 23. listopadu, jen dva dny před Mezinárodním dnem proti násilí na ženách.

V Maroku pořad vyvolal pobouřené reakce. Stovky žen podepsaly petici, ve které požadovaly od televizní stanice omluvu a zaplacení pokuty.

Televize vzápětí na svém Facebooku zveřejnila omluvu, podle níž byl pořad nevhodný a jde o redakční chybu. Na webu už klip odstranila, jeho kopie ale pořád koluje po sociálních sítích.

Jak v březnu upozornila organizace Human Rights Watch, v Maroku neexistuje zákon proti domácímu násilí. Násilí na ženách je tady velice časté. 

Organizace odkazuje na vládní průzkum z let 2009 až 2010, podle kterého mají skoro dvě třetiny žen zkušenosti s fyzickým, psychickým, sexuálním nebo ekonomickým násilím. Zhruba 55 procent z této skupiny žen uvedlo, že šlo o "manželské" násilí.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy