Bagdád - Dohoda o dalším setrvání amerických vojáků v Iráku se blíží svému podpisu. Alespoň podle iráckého ministra zahraničí Hošjara Zebárího.
Jak ve Spojených státech, tak především v Iráku přitom jednání vyvolává bouřlivé debaty.
Americkým zákonodárcům se nelíbí, že ji Bushova administrativa nechce nechat posvětit Kongresem.
Irácký premiér Núrí Málikí zase protestoval, že "americké požadavky obrovsky omezují suverenitu Iráku".
Informace, které z jednání pronikly ven, hovoří o tom, že USA požadovaly přes padesát stálých základen, kontrolu nad iráckým vzdušným prostorem, možnost v zemi podnikat vojenské operace bez ohlášení a pokračující imunitu pro své vojáky a civilní kontraktory.
Konec imunity pro Blackwater
Podle Zebárího však obě strany nyní v některých bodech ustoupily. USA prý nezískají žádné stálé základny a imunita pro kontraktory před iráckým zákonem bude zrušena.
Na americké kontraktory si Iráčané stěžují dlouhodobě. Nejhorší pověst má mezi nimi bezpečnostní agentura Blackwater, která je obviňována z bezdůvodného zabíjení civilistů.
Nejznámější případ se udál loni v září na náměstí Nisúr v Bagdádu, kde pracovníci Blackwateru podle nálezu amerických i iráckých úřadů bez opodstatnění zastřelili 17 civilistů.
Podle investigativního žurnalisty a autora knihy o Blackwateru Jeremyho Scahilla se tato firma, která je „vlastně soukromou armádou", v Iráku chová "jako na Divokém západě", a to aniž by mohly její zaměstnance pohnat irácké soudy ke spravedlnosti.
Čtěte také: Blackwater zabil nevinné, rozhodla FBI
Sadristé: dohoda nemá podporu v parlamentu
Podle iráckých poslanců, které Zebárí o výsledcích jednání informoval, však ministr mnoho detailů o dohodě s USA neposkytl.
„Zněl jako americký, nikoli irácký vyjednavač," citoval list Los Angeles Times Rašída Azzávího ze sunnitské Irácké islámské strany.
Jakékoli pokračování americké okupace odmítá vlivný šíitský klerik Muktada Sadr, jehož milice, známá coby Mahdího armáda, je jednou z nejsilnějších v zemi. Podle jemu zavázaných zákonodárců dohoda zatím v parlamentu podporu nemá.
Špiclují USA iráckou armádu?
Že se armáda USA proti Iráčanům pojišťuje i jinými způsoby, tvrdí zdroje listu Los Angeles Times.
Podle nejmenovaných vojenských představitelů Pentagon špehuje dění v irácké armádě skrze špičkové technologie, které bývají obvykle používány jen pro sledování nepřátel.
Tato činnost se údajně zvýšila poté, co irácká vláda v březnu překvapila USA ofenzivou proti Sadrovým milicím na jihu země v Basře.