Irák: Nepřipustíme útok USA na Írán z našeho území

man
8. 6. 2008 14:55
Irácký premiér Malikí navštívil Teherán
Budou americké helikoptéry startovat k útokům na Írán z Iráku ? Jeho premiér říká, že nikdy.
Budou americké helikoptéry startovat k útokům na Írán z Iráku ? Jeho premiér říká, že nikdy. | Foto: Reuters

Teherán - Irácký premiér Núrí Malikí dnes v Teheránu ujišťoval íránské politiky, že jeho vláda nedopustí, aby Spojené státy podnikly proti Íránu útok z území Iráku.

O této možnosti se spekuluje vzhledem k tomu, že Washington a Bagdád se chystají podepsat smlouvu o dlouhodobé ekonomické a vojenské spolupráci. Její součástí má být i existence několika amerických vojenských základen v Iráku.

A Pentagon i prezident George Bush ponechávají nadále otevřenou možnost úderu proti íránským jaderným zařízením. Washington Írán podezřívá, že jeho výzkum směřuje k sestrojení atomové bomby.

Nechceme být hrozbou 

"Nedovolíme, aby se Irák stal místem hrozby pro Írán a další naše sousedy," řekl irácký premiér po rozhovoru s íránským ministrem zahraničí Manúčehrem Mottakím.

Irák a Írán spolu vedly v letech 1980 až 1988 válku, ale po pádu Saddáma Husajna navázal nový režim v Bagdádu s Íránem přátelské vztahy.

Sadr má vazby na Teherán

To sledují Američané se znepokojením. Teherán naopak obviňují, že podporuje část povstalců v Iráku a dodává jim zbraně a munici. Íránci podle USA podporují zejména radikálního a ostře protiamerického šíitského duchovního Muktadu Sadra.

Spojené státy mají nyní v Iráku více než 150 tisíc vojáků, od března 2003 jich tam zahynulo už více než čtyři tisíce.

Premiér Malikí byl za poslední rok v Teheránu už třikrát. V době vlády Saddáma Husajna tam strávil několik let v exilu.

 

Právě se děje

Další zprávy