Irák: Nepřipustíme útok USA na Írán z našeho území

man
8. 6. 2008 14:55
Irácký premiér Malikí navštívil Teherán
Budou americké helikoptéry startovat k útokům na Írán z Iráku ? Jeho premiér říká, že nikdy.
Budou americké helikoptéry startovat k útokům na Írán z Iráku ? Jeho premiér říká, že nikdy. | Foto: Reuters

Teherán - Irácký premiér Núrí Malikí dnes v Teheránu ujišťoval íránské politiky, že jeho vláda nedopustí, aby Spojené státy podnikly proti Íránu útok z území Iráku.

O této možnosti se spekuluje vzhledem k tomu, že Washington a Bagdád se chystají podepsat smlouvu o dlouhodobé ekonomické a vojenské spolupráci. Její součástí má být i existence několika amerických vojenských základen v Iráku.

A Pentagon i prezident George Bush ponechávají nadále otevřenou možnost úderu proti íránským jaderným zařízením. Washington Írán podezřívá, že jeho výzkum směřuje k sestrojení atomové bomby.

Nechceme být hrozbou 

"Nedovolíme, aby se Irák stal místem hrozby pro Írán a další naše sousedy," řekl irácký premiér po rozhovoru s íránským ministrem zahraničí Manúčehrem Mottakím.

Dále čtěte
Autor fotografie: Reuters

Irák a Írán spolu vedly v letech 1980 až 1988 válku, ale po pádu Saddáma Husajna navázal nový režim v Bagdádu s Íránem přátelské vztahy.

Sadr má vazby na Teherán

To sledují Američané se znepokojením. Teherán naopak obviňují, že podporuje část povstalců v Iráku a dodává jim zbraně a munici. Íránci podle USA podporují zejména radikálního a ostře protiamerického šíitského duchovního Muktadu Sadra.

Spojené státy mají nyní v Iráku více než 150 tisíc vojáků, od března 2003 jich tam zahynulo už více než čtyři tisíce.

Premiér Malikí byl za poslední rok v Teheránu už třikrát. V době vlády Saddáma Husajna tam strávil několik let v exilu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy