Irácká vláda zvažuje, že vyzve Američany k odchodu

man
16. 6. 2008 21:10
Tuto možnost poprvé připustil premiér Málikí
Američtí vojáci jsou v Iráku od roku 2003:
Američtí vojáci jsou v Iráku od roku 2003: | Foto: Reuters

Bagdád - Irák a Spojené státy se stále nemohou shodnout na smlouvě o dalším působení amerických vojáků v zemi.

Mandát OSN jim vyprší na konci roku a jejich další setrvání v Iráku musí být umožněno mezistátní smlouvou.

Irácká vláda však nechce, aby si Američané v Iráku ponechali základny a aby mohli bez jejího souhlasu v zemi provádět vojenské operace, včetně zatýkání iráckých občanů.

Nelíbí se jí také návrh, podle kterého by američtí vojáci i členové soukromých bezpečnostních agentur nepodléhali iráckým zákonům.

Američané žádají příliš mnoho

Podle zdrojů blízkých irácké vládě tak premiér Núrí Málikí zvažuje možnost, že dohoda podepsána nebude a jeho kabinet požádá více než 150 tisíc amerických vojáků, aby Irák opustili.

Irácký premiér Núrí Malikí s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem.
Irácký premiér Núrí Malikí s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. | Foto: Reuters

Málikí tuto možnost připustil po zasedání parlamentu, kde reagoval na vystoupení některých poslanců z řad šíitských muslimů. Ti tvrdili, že další časově neomezená přítomnost americké armády v Iráku naruší suverenitu země.

Poprvé se irácký premiér zmínil o tomto kroku minulý týden na návštěvě Ammánu.

"Máme několik možností. Pokud budeme chtít, máme právo požádat americké a další zahraniční jednotky o odchod," uvedl premiér.

Dosud irácká vláda tvrdila, že přítomnost amerických vojáků v zemi je nutná k potření teroristů a k zajištění stability.

Ve hře je prý 58 základen

Ale poté, co američtí vyjednávači údajně vznesli požadavek na 58 základen a na kontrolu iráckého vzdušného prostoru, se situace mění.

Společná operace iráckých a amerických vojáků v Bagdádu.
Společná operace iráckých a amerických vojáků v Bagdádu. | Foto: Reuters

Irácký vicepremiér Barhám Sáli řekl americkým novinářům, že Bagdád stále stojí o dohodu s USA, ale ne za jakýchkoliv podmínek.

Američtí politici už dříve připouštěli, že pokud je irácká vláda požádá, vojáky stáhnou. Obecně se to však ve Washingtonu dosud považovalo za nepravděpodobnou eventualitu.

Iráčané také žádají záruky, že se američtí vojáci v Iráku nebudou podílet na útoku vůči další zemi. V Teheránu nedávno premiér Málikí slíbil, že jeho vláda nepřipustí, aby byl útok na Írán veden z iráckého území.

 

 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy