Premiér Iráku: Američané ohrožují naši suverenitu

pav, Reuters
13. 6. 2008 15:20
Jednání o paktu Iráku a USA je ´ve slepé uličce´
Núrí Málikí a jordánský král Abdulláh během společného setkání v Ammánu, kam irácký premiér přicestoval na dvoudenní návštěvu
Núrí Málikí a jordánský král Abdulláh během společného setkání v Ammánu, kam irácký premiér přicestoval na dvoudenní návštěvu | Foto: Reuters

Ammán - Nad vidinou uzavření dlouhodobého bezpečnostního paktu mezi Irákem a Spojenými státy se stahují mračna.

Podle iráckého premiéra Núrího Málikího rozhovory o vojenské alianci mezi Bagdádem a Washingtonem uvízly na mrtvém bodě.

"Dostali jsme se do slepé uličky, protože když jsme zahájili jednání, zjistili jsme, že americké požadavky obrovsky omezují suverenitu Iráku, a to nemůžeme přijmout," prohlásil Málikí před novináři během návštěvy sousedního Jordánska.

Nová dohoda mezi USA a Irákem má poskytnout právní rámec pro pobyt amerických vojsk v Iráku, až koncem roku vyprší mandát, který jim dala OSN.

Kromě toho se obě strany snaží dosáhnout dohody o vzájemné politické, diplomatické, ekonomické, bezpečnostní a kulturní spolupráci.

Čtěte více: Spor v Iráku: Vláda nechce trvalé americké základny

Jednání probíhají za zavřenými dveřmi a přestože již dříve prosákly informace, podle nichž je proces složitější, než si Bílý dům představoval, Málikího výroky jsou prvním obsáhlejším potvrzením z jeho strany, že tomu tak je.

Američtí vojáci v Iráku. Bagdádská vláda by do budoucna ráda měla jejich aktivity pod kontrolou
Američtí vojáci v Iráku. Bagdádská vláda by do budoucna ráda měla jejich aktivity pod kontrolou | Foto: Reuters

"Nemůžeme Američanům ponechat volnou ruku při zatýkání Iráčanů či využívání iráckého vzdušného a námořního prostoru, kdykoli se jim zlíbí," cituje Málikího agentura Reuters.

"Jednou z důležitých věcí, kterou po nás USA chtějí, je imunita pro jejich vojáky a ty, kteří s nimi spolupracují na základě kontraktů. To zcela odmítáme," dodal irácký premiér s poukazem na jednu z klíčových klauzulí smlouvy o pobytu amerických vojsk na iráckém území (Status of Forces Agreement, zkráceně SOFA).

Americký prezident George Bush ještě ve středu optimisticky prohlašoval, že v dohodu s Irákem pevně věří. Představitelé USA doufají, že by mohla být uzavřena už v červenci, jejich iráčtí kolegové však hovoří podstatně opatrněji.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy