Ruský výrobce si nyní několik vzorků ze šarže poslané Slovensku vyžádal zpět, aby je prostudoval. Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský řekl, že kontrola potrvá měsíc a minimálně po tuto dobu očkování Sputnikem V nezačne.
"Jsem pro evropské řešení. Musím být přesvědčený o tom, že ta vakcína je bezpečná. Musí mne přesvědčit slovenští odborníci," uvedl ministr.
Slovenský Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) ale v dubnu oznámil, že k posouzení účinnosti a bezpečnosti ruské vakcíny nemá od výrobce dostatek podkladů a že šarže poslaná na Slovensko se liší od vzorků, které zkoumal a kladně hodnotil například odborný vědecký časopis Lancet. Právě to odstartovalo celý spor okolo ruského preparátu.
Bývalý premiér a současný ministr financí Igor Matovič, který nákup Sputniku tajně dojednal bez vědomí většiny ministrů, tehdy následně požádal o zhodnocení bezpečnosti vakcíny maďarské experty. Právě v Maďarsku se totiž Sputnikem očkuje. Matovič kvůli tomu jel osobně do Budapešti za premiérem Viktorem Orbánem.
Minulý čtvrtek byl v maďarské metropoli znovu, tentokrát jednal s ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem. Podle agentury TASR nepopřel, že se spolu bavili o Sputniku V.
Přidal do kroku a zmizel
Minulý týden také ministerstvo zdravotnictví po několika odkladech zveřejnilo smlouvu na nákup vakcíny. Z textu vyplývá, že Ruský fond přímých investic, který Sputnik V distribuuje do zahraničí, má právo vymáhat odškodné, pokud slovenská strana znění smlouvy jednostranně zveřejní.
Fond má také právo od smlouvy odstoupit, pokud Slovensko včas za dodávky nezaplatí. Zároveň prodejce neodpovídá na škody způsobené vakcínou nebo za její účinnost. Slovensko má povinnost zaplatit za všechny dohodnuté dávky, i kdyby je nakonec nespotřebovalo.
Exministr zdravotnictví Marek Krajčí, který smlouvu s Ruskem podepsal a schválil výjimku pro jejich vakcínu, se podle deníku Sme teď vyhýbá novinářům a odmítá odpovídat na jakékoliv dotazy ohledně Sputniku V.
"Když procházel v parlamentu kolem novinářů, říkal, že má v jednu důležitý termín, přidával do kroku a zmizel na toaletách. Z těch zamířil rovnou na schody a tvrdil, že ještě přijde, ale teprve uvidí, protože ještě musí jít k lékaři a tak dále. Na dotaz, proč se vyhýbá odpovědím, zdálky křičel, že odpovídá těm, kteří se ptají," popisuje situaci minulý čtvrtek v parlamentu list Sme.
Sputnik v Česku?
Matovič s Krajčím objednali celkem dva miliony dávek vakcíny. V březnu a dubnu mělo z Ruska dorazit dalších 800 tisíc dávek, ale nestalo se tak. Jedna dávka Sputniku stojí přibližně sedmnáct eur (kolem 440 korun).
Televize Markíza v neděli zveřejnila průzkum agentury Fokus, ze kterého vyplývá, že Slováci nejvíce důvěřují vakcíně od firem Pfizer/BioNTech. Ta je přijatelná pro 71,1 procenta dotázaných, naopak nepřijatelná pro 26 procent respondentů.
Vakcína Sputnik V je přijatelná pro 60,2 procenta dotázaných, nepřijatelná pro 33,6 procenta. Vakcíně AstraZeneca je přijatelná jen pro 29,4 procenta dotázaných a čínská vakcína Sinopharm pro 24,6 procenta. Agentura Fokus se na začátku dubna ptala v průzkumu tisícovky respondentů.
O nákupu Sputniku V uvažovala i česká vláda. Za ruskou vakcínu lobboval prezident Miloš Zeman, ministr vnitra Jan Hamáček měl naplánovanou cestu do Moskvy. Po obvinění ruské vojenské rozvědky GRU z výbuchů ve Vrběticích ale Hamáček prohlásil, že "téma Sputnik nyní není na stole". Zeman řekl pro televizi CNN Prima News, že by ruskou vakcínu prosazoval v případě nedostatku jiných očkovacích látek v Česku.