Němci už zkouší očkovat ve firmách. České podniky mají zájem taky, vakcíny ale nejsou

Helena Truchlá Helena Truchlá
28. 4. 2021 19:00
BASF patří mezi největší chemičky světa. Firma s centrálou v německém Ludwigshafenu vyrábí plasty, nátěry a zemědělské preparáty, zpracovává ropu a zemní plyn. Od poloviny dubna také očkuje své zaměstnance proti covidu-19. V obřím areálu na břehu řeky Rýn vzniklo první firemní vakcinační centrum v Německu.
Očkování - Ilustrační foto.
Očkování - Ilustrační foto. | Foto: Reuters

BASF je součástí pilotního projektu spolkové země Porýní Falc a vakcíny dostává od vlády. Koupit je na volném trhu totiž v tuto chvíli není možné a i podnikoví zdravotníci smějí očkovat jen vybrané pracovníky. Podobně jako v Česku mezi ně patří starší lidé a ti s vážným onemocněním.

Registrují je ale ve vlastním on-line systému. K jeho rychlému zprovoznění firmě pomohla zkušenost s očkováním proti běžné chřipce. Celkem tu pracuje skoro 40 tisíc lidí, denní kapacita centra je až 600 osob.

Jak vyplývá z ankety mezi velkými německými a českými firmami, na očkování se připravuje řada z nich. Očkuje se například i ve východoněmecké centrále Volkswagenu v Sasku, kde jde také o pilotní projekt. Ještě v dubnu chce vlastní vakcinační centrum otevřít německá pojišťovna Allianz, automobilka Daimler, výrobce spotřebního zboží Henkel nebo farmaceutický gigant Bayer, napsal list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Poslední jmenovaná společnost se připravuje i na očkování rodin svých pracovníků, doplnil server RND.

Očkovací centrum společnosti BASF
Očkovací centrum společnosti BASF | Foto: BASF

V tuzemsku s tím počítá automobilka Škoda Auto, která už dokonce rozjela možnost předregistrace. "Ve spolupráci s Odbory KOVO jsme připravili vlastní ordinace pracovního lékařství, kde bude prováděno očkování. Současně máme připravený nezbytný zdravotnický materiál," říká Martina Gillichová, mluvčí firmy. Očkovat se chce nechat 10 tisíc pracovníků Škody. 

Část firem podobně jako BASF odkazuje na vlastní zkušenost s očkováním proti chřipce, které svým lidem v minulých letech nabízela jako pracovní benefit. Velkou poptávku po covidové vakcíně - která je nyní na rozdíl od té chřipkové pro lidi s pojištěním bezplatná - potvrzují i další oslovené firmy.

"Podle interního průzkumu má zájem 84 procent našich zaměstnanců," uvedl například Ondřej Luštinec, mluvčí telekomunikační společnosti Vodafone.

Ještě o něco větší zájem hlásí Česká spořitelna, která si očkování ve firmě také domluvila dopředu. Vlastní vakcinační plán připravuje už několik měsíců potravinářská firma Nestlé a očkování chce pro svých pět tisíc zaměstnanců zařídit také stavební skupina Metrostav. "Zájem je veliký, jen zatím není čím očkovat," dodává mluvčí Vojtěch Kostiha.

Společnosti si od vakcíny slibují rychlý návrat do "normálního" provozu, zdůrazňují ale také, že očkování zaměstnanců by bylo dobrovolné. 

Německo počítá s tím, že vakcinaci všem obyvatelům bez rozdílu věku nebo zdravotního stavu umožní od začátku června. V pondělí to oznámila kancléřka Angela Merkelová. Český ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) přislíbil to samé od konce šestého měsíce. Do té doby by se podle ministra mohla každý týden snižovat minimální věková hranice o pět roků. Registrace ale nezaručuje okamžité naočkování. 

Podle Deníku N se české úřady zabývají i možností povolit očkování ve firmách. "My se tomu rozhodně nebráníme. (…) Musíme ale vymyslet, jak to udělat. Je to velmi citlivé téma, nechceme dát nějaké firmě přednost před jinou. Potenciál pro korupci tam totiž bohužel je," uvádí server s odkazem na zdroj obeznámený s distribucí vakcín v Česku. 

Také německé úřady vyjadřují obavy, že zapojením firem do očkování může docházet k nespravedlnostem. Řada těch menších nemá třeba firemního lékaře, který by dávky vydával v rámci celostátní očkovací kampaně. Zvýhodněné by tak byly větší podniky. Bavorsko, kde takových firem sídlí hodně a které prosazuje co nejdřívější otevření možnosti očkování pro všechny obyvatele, navrhuje upřednostnit oblasti s vyšším výskytem nákazy.

Video: Rusové moc dobře vědí, jaká data dodat, říká Petráš o Sputniku V

Nemůžeme si dovolit používat něco, co by bylo proti pravidlům, přece jen jde o prevenci víceméně zdravých lidí, upozorňuje vakcinolog Marek Petráš. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

před 19 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy