Washington/Teherán - Demokraté ve Spojených státech vyzvali prezidenta George Bushe, aby urychleně změnil politiku vůči Íránu.
Teherán se jim náhle nejeví jako tak velký nepřítel, přestože v USA i Evropě panují obavy z jeho jaderného programu.
A může za to čerstvě odtajněná studie zpravodajců USA, kteří tvrdí, že Teherán přestal na výrobě atomové bomby pracovat už před čtyřmi roky. Od programu upustil v roce 2003 zejména kvůli mezinárodnímu tlaku a strachu ze sankcí, uvedla zpravodajská stanice CNN.
"Intenzivní tlak mezinárodního společenství na Írán a nalezení dalších způsobů, jejichž prostřednictvím by země dosáhla bezpečnosti, prestiže a svých cílů, může přispět k tomu, že současný režim nebude ani nadále vyvíjet atomové zbraně," citovala CNN ze zprávy.
Teherán novou zprávu uvítal a ocenil. "Samozřejmě vítáme, když země, které měly o našich cílem a úmyslech pochybnosti, vidí věci realisticky," uvedl íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí.
Co ze zprávy vyplyne ?
Nové poznatky nahrají spíše těm, kteří volali po dialogu s íránským režimem a odmítali bombardování jeho jaderných zařízení.
Pravděpodobně se sníží možnost vypuknutí války mezi USA a Íránem. Bush nevyloučil možnost použití síly a tvrdil, že existence Íránu vyzbrojeného atomovými pumami je nepřijatelná. Dokonce v jednom z projevů varoval před třetí světovou válkou.
V Radě bezpečnosti OSN nyní bude pro Washington složitější prosazovat tvrdé sankce vůči islámské republice. Ty odmítají Čína a Rusko, ale i další státy nyní nejspíše začnou vyzývat ke zdrženlivosti.
Ruský prezident Vladimir Putin v říjnu prohlásil, že o snaze Íránců vyrobit bombu neexistují důkazy.
Bílý dům: hrozba trvá
Špioni dále tvrdí, že Írán nebude moci ani v následujících letech pokračovat ve výrobě jaderných zbraní, protože nemůže mít do roku 2010 dostatek obohaceného uranu.
Pokud by tedy režim prezidenta Ahmadínežáda o jadernou bombu usiloval, může se mu to podle zpravodajců podařit nejdříve v letech 2010 až 2015.
Bílý dům odmítá zprávu vykládat tak, že Írán již není hrozbou.
Prezidentův bezpečnostní poradce Stephen Hadley prohlásil, že jde sice o dobrý signál, ale nebezpečí trvá. "Tyto odhady poskytují naději, že se problém podaří vyřešit diplomatickou cestou - bez použití síly - o což se vláda pokouší," řekl Hadley.
Největším zastáncem útoku na Írán je v Bushově administrativě viceprezident Dick Cheney. Tvrdší politiku vůči islámské republice, která neudržuje s USA diplomatické vztahy od roku 1980, prosazují více republikáni než demokraté.