USA tajně připravují letadla na bombardování Íránu

Roman Gazdík
31. 10. 2007 13:00
Vylepšuje své hangáry na základně v Indickém oceánu
Neviditelný bombardér B-2 je upravován, aby unesl novou pumu
Neviditelný bombardér B-2 je upravován, aby unesl novou pumu | Foto: Wikipedia

Diago Garcia - USA začaly vylepšovat své hangáry na vojenské základně na ostrově Diego Garcia, aby mohly zaútočit na Írán. Informuje o tom skotský list Herald s odvoláním na armádní zdroje.

Základna na ostrově, který se nachází 1600 kilometrů jižně od indického pobřeží, byla využita už při invazích do Kuvajtu roku 1991, Afghánistánu 2001 a Iráku 2003.

Administrativa nyní také žádá o 88 milionů dolarů na speciální úpravy neviditelných bombarderů, které by byly zřejmě v případě útoku na Írán použity. Bombardéry se mají upravit na nový patnáct tun těžký bunker buster, druh bomby, která je schopná proniknout velmi hluboko pod zem.

Patnáctitunová bomba

Někteří demokratičtí kandidáti připustili, že se tato žádost nemůže týkat ničeho jiného, než možného útoku na Írán.

"Domnívám se, že se to týká Íránu, protože v Iráku bychom je nepoužili a nevím, kde byste je použili v Afghánistánu," prohlásil podle americké stanice Democracy Now! o nových bombách kongresman Jim Moran ze státu Virginie.

Čtěte také: Nedovolíme íránské jaderné zbraně, řekl Cheney

Big Blu je více než pětkrát těžší než ostatní bunker bustery
Big Blu je více než pětkrát těžší než ostatní bunker bustery | Foto: Wikipedia

Nová bomba, které se přezdívá Big Blu, může podle armádních zdrojů proniknout až 70 metrů pod zem. Testy 14. března na vojenské základně v Novém Mexiku úspěšně simulovaly zničení podzemního jaderného zařízení modelovaného dle íránského Natanzu, kde má podle spekulací Teherán až 3000 centrifug obohacujících uran.

Bomba by měla být schopná použití v boji během devíti měsíců.

Chce Írán bombu? Nevíme

Zpráva se objevila v době slovní přestřelky mezi prezidentem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Mohamedem El Baradeiem a americkými a francouzskými politiky ohledně zaměření íránského nukleárního programu.

El Baradei v interview pro CNN prohlásil, že "neexistuje žádný důkaz o tom, že by Írán chtěl vyrobit atomovou bombu." Francouzský ministr obrany Herve Morin na jeho prohlášení reagoval tvrzením, že informace, které má k dispozici on, tvrdí něco jiného.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack prezidentovi IAEA vzkázal, aby se nepletl do věcí, které má řešit diplomacie. 

Podle Heraldu obdržela francouzská vláda nedávno právě od IAEA memorandum, ve kterém se tvrdí, že bude moci Írán svých 3000 centrifug spustit do konce měsíce. To by mu umožnilo vyrobit bombu během jednoho roku.

Čtěte také: Íránu schází k jaderné bombě tři až osm let
Čtěte také: Chystejme se na válku s Íránem, říká Francie

Foto: Aktuálně.cz

Írán tvrdí, že jeho jaderný program je určen pouze pro mírové účely.

Pětidenní bombardování

Rezervní plány, které Pentagon pro eventuální útok na Írán vytvořil, počítají s pětidenním bombardováním jako s nejpravděpodobnějším typem útoku. Mělo by se zaměřit na zničení jaderných zařízení, radarových stanic a velkých leteckých základen.

Existují ale také plány měsíčního bombardování z letadel a lodí, které by se týkalo až 1000 cílů. Ty by dále zahrnovaly například kasárna Revolučních gard, které USA před týdnem zapsalo na seznam teroristických organizací.

Čtěte také: USA přitvdily sankce vůči Íránu

Atol Diego Garcia, na kterém se nyní nachází 3200 amerických vojáků a 50 britských, patří pod svrchovanost Velké Británie. Podle různých zdrojů je jedním z míst, kde existuje tajná věznice CIA.

Čtěte také:
Britský parlament bude vyšetřovat věznici CIA
Vyhnala je základna USA. Po 40 letech se smějí vrátit

 

Právě se děje

Další zprávy