USA tajně připravují letadla na bombardování Íránu

Roman Gazdík
31. 10. 2007 13:00
Vylepšuje své hangáry na základně v Indickém oceánu
Neviditelný bombardér B-2 je upravován, aby unesl novou pumu
Neviditelný bombardér B-2 je upravován, aby unesl novou pumu | Foto: Wikipedia

Diago Garcia - USA začaly vylepšovat své hangáry na vojenské základně na ostrově Diego Garcia, aby mohly zaútočit na Írán. Informuje o tom skotský list Herald s odvoláním na armádní zdroje.

Základna na ostrově, který se nachází 1600 kilometrů jižně od indického pobřeží, byla využita už při invazích do Kuvajtu roku 1991, Afghánistánu 2001 a Iráku 2003.

Administrativa nyní také žádá o 88 milionů dolarů na speciální úpravy neviditelných bombarderů, které by byly zřejmě v případě útoku na Írán použity. Bombardéry se mají upravit na nový patnáct tun těžký bunker buster, druh bomby, která je schopná proniknout velmi hluboko pod zem.

Patnáctitunová bomba

Někteří demokratičtí kandidáti připustili, že se tato žádost nemůže týkat ničeho jiného, než možného útoku na Írán.

"Domnívám se, že se to týká Íránu, protože v Iráku bychom je nepoužili a nevím, kde byste je použili v Afghánistánu," prohlásil podle americké stanice Democracy Now! o nových bombách kongresman Jim Moran ze státu Virginie.

Čtěte také: Nedovolíme íránské jaderné zbraně, řekl Cheney

Big Blu je více než pětkrát těžší než ostatní bunker bustery
Big Blu je více než pětkrát těžší než ostatní bunker bustery | Foto: Wikipedia

Nová bomba, které se přezdívá Big Blu, může podle armádních zdrojů proniknout až 70 metrů pod zem. Testy 14. března na vojenské základně v Novém Mexiku úspěšně simulovaly zničení podzemního jaderného zařízení modelovaného dle íránského Natanzu, kde má podle spekulací Teherán až 3000 centrifug obohacujících uran.

Bomba by měla být schopná použití v boji během devíti měsíců.

Chce Írán bombu? Nevíme

Zpráva se objevila v době slovní přestřelky mezi prezidentem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Mohamedem El Baradeiem a americkými a francouzskými politiky ohledně zaměření íránského nukleárního programu.

El Baradei v interview pro CNN prohlásil, že "neexistuje žádný důkaz o tom, že by Írán chtěl vyrobit atomovou bombu." Francouzský ministr obrany Herve Morin na jeho prohlášení reagoval tvrzením, že informace, které má k dispozici on, tvrdí něco jiného.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack prezidentovi IAEA vzkázal, aby se nepletl do věcí, které má řešit diplomacie. 

Podle Heraldu obdržela francouzská vláda nedávno právě od IAEA memorandum, ve kterém se tvrdí, že bude moci Írán svých 3000 centrifug spustit do konce měsíce. To by mu umožnilo vyrobit bombu během jednoho roku.

Čtěte také: Íránu schází k jaderné bombě tři až osm let
Čtěte také: Chystejme se na válku s Íránem, říká Francie

Foto: Aktuálně.cz

Írán tvrdí, že jeho jaderný program je určen pouze pro mírové účely.

Pětidenní bombardování

Rezervní plány, které Pentagon pro eventuální útok na Írán vytvořil, počítají s pětidenním bombardováním jako s nejpravděpodobnějším typem útoku. Mělo by se zaměřit na zničení jaderných zařízení, radarových stanic a velkých leteckých základen.

Existují ale také plány měsíčního bombardování z letadel a lodí, které by se týkalo až 1000 cílů. Ty by dále zahrnovaly například kasárna Revolučních gard, které USA před týdnem zapsalo na seznam teroristických organizací.

Čtěte také: USA přitvdily sankce vůči Íránu

Atol Diego Garcia, na kterém se nyní nachází 3200 amerických vojáků a 50 britských, patří pod svrchovanost Velké Británie. Podle různých zdrojů je jedním z míst, kde existuje tajná věznice CIA.

Čtěte také:
Britský parlament bude vyšetřovat věznici CIA
Vyhnala je základna USA. Po 40 letech se smějí vrátit

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

RegioJet opět smí jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Polský výrobce léčiv Polpharma chce převzít českou Zentivu, píše Reuters

Největší polský výrobce léčiv Polpharma pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva za čtyři miliardy dolarů. Uvedly to zdroje agentury Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy