Máme novou raketu a ponorku, hlásí Írán

man
27. 11. 2007 15:55
Raketa Ašúra má údajně dolet 2 tisíce kilometrů
Nedávné íránské vojenské cvičení na jihu země
Nedávné íránské vojenské cvičení na jihu země | Foto: Reuters

Teherán - Írán dokončil novou raketu s doletem dva tisíce kilometrů. Oznámil to dnes v Teheránu íránský ministr zahraničí Mustafa Muhammad Nažár.

Jmenuje se Ašúra podle náboženského svátku šíitských muslimů.

Írán už ve svém arzenálu má raketu s názvem Šaháb-3, schopnou zasáhnout cíle ve vzdálenosti dvou tisíc kilometrů. Ministr obrany nesdělil, čím se od sebe Ašúra a Šaháb-3 liší.

"Dokončení rakety Ašúra je velkým úspěchem ministerstva obrany," uvedl Nažár.

Na Evropu nemíříme

USA chtějí postavit v Polsku a České republice protiraketovou základnu s radarem právě kvůli hrozbě útoku z Íránu.

Íránští představitelé ale tvrdí, že rakety schopné zasáhnout Evropu či USA nemají a rozhodně nezamýšlí útočit na evropské území.

Ministr uvedl, že Írán také sestrojil vlastní ponorku a hodlá ji představit příští týden během námořních manévrů v Perském zálivu.

Většina zbraní v íránském arzenálu pochází z Ruska, Číny nebo Severní Koreje. Vloni Moskva Teheránu dodala systémy protiletadlové obrany TOR-M 1, což kritizovaly Spojené státy a Izrael.

Perský záliv si ohlídáme

Íránský režim opakovaně uvedl, že se bude bránit, pokud se stanou jeho jaderná zařízení terčem amerického nebo izraelského útoku.

"Jsme schopni zasáhnout jakékoliv válečně lodě na kterémkoliv místě v Perském zálivu," prohlásil nedávno velitel íránských Revolučních gard Jahjá Rahím Safáví.

Spojené státy a Evropská unie chtějí přimět Teherán k zastavení jaderného programu vyjednáváním nebo sankcemi, ale americký prezident George Bush nevylučuje použití síly.

 

Právě se děje

Další zprávy