Máme novou raketu a ponorku, hlásí Írán

man
27. 11. 2007 15:55
Raketa Ašúra má údajně dolet 2 tisíce kilometrů
Nedávné íránské vojenské cvičení na jihu země
Nedávné íránské vojenské cvičení na jihu země | Foto: Reuters

Teherán - Írán dokončil novou raketu s doletem dva tisíce kilometrů. Oznámil to dnes v Teheránu íránský ministr zahraničí Mustafa Muhammad Nažár.

Jmenuje se Ašúra podle náboženského svátku šíitských muslimů.

Írán už ve svém arzenálu má raketu s názvem Šaháb-3, schopnou zasáhnout cíle ve vzdálenosti dvou tisíc kilometrů. Ministr obrany nesdělil, čím se od sebe Ašúra a Šaháb-3 liší.

"Dokončení rakety Ašúra je velkým úspěchem ministerstva obrany," uvedl Nažár.

Na Evropu nemíříme

USA chtějí postavit v Polsku a České republice protiraketovou základnu s radarem právě kvůli hrozbě útoku z Íránu.

Íránští představitelé ale tvrdí, že rakety schopné zasáhnout Evropu či USA nemají a rozhodně nezamýšlí útočit na evropské území.

Ministr uvedl, že Írán také sestrojil vlastní ponorku a hodlá ji představit příští týden během námořních manévrů v Perském zálivu.

Většina zbraní v íránském arzenálu pochází z Ruska, Číny nebo Severní Koreje. Vloni Moskva Teheránu dodala systémy protiletadlové obrany TOR-M 1, což kritizovaly Spojené státy a Izrael.

Perský záliv si ohlídáme

Íránský režim opakovaně uvedl, že se bude bránit, pokud se stanou jeho jaderná zařízení terčem amerického nebo izraelského útoku.

"Jsme schopni zasáhnout jakékoliv válečně lodě na kterémkoliv místě v Perském zálivu," prohlásil nedávno velitel íránských Revolučních gard Jahjá Rahím Safáví.

Spojené státy a Evropská unie chtějí přimět Teherán k zastavení jaderného programu vyjednáváním nebo sankcemi, ale americký prezident George Bush nevylučuje použití síly.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy