SPECIÁL: Saddámova cesta na popraviště

zj, čtk
30. 12. 2006 15:50
Bagdád - Tři roky poté, co ho američtí vojáci našli ukrytého ve sklepní kobce, byl irácký exprezident a diktátor Saddám Husajn popraven. Uvnitř: Speciál

Přečtěte si následující Saddámovy výroky. Charakterizují svým způsobem nejen postoje muže, na jehož rukou ulpěla krev desetitisíců mrtvých, ale také jednu epochu v dějinách Iráku.

A připomeňte si přitom ve fotografiích a článcích Aktuálně.cz diktátorovu cestu na popraviště.

"Anektovaný Kuvajt zůstane devatenáctou iráckou provincií a stane se dějištěm obrovské bitvy mezi věřícími a nevěřícími."

13. ledna 1991, několik dní před zahájením války v Perském zálivu.

"Ve 2 hodiny 30 minut v noci ze 16. na 17. ledna zbabělci zrádně zaútočili. Ďábel Bush a zločinný sionismus spáchali svůj zločin a velká konfrontace, matka všech bitev, mezi právem, které s pomocí boží zvítězí, a zlem, které ustoupí, bude-li tomu Bůh chtít, začala... S počátkem střetu a obrany věřících se blíží den spásy národa, kdy padnou trůny zrádců postavené na korupci, kdy bude zlomena vůle ďábla z Bílého domu i zmijího hnízda zločinců z Tel Avivu."

V den zahájení války v Perském zálivu 17. ledna 1991.

"Nezávisle na lidských pocitech odmítajících to, co se stalo ve Spojených státech, tato země sklidila trny (své politiky) zaseté jejími vedoucími představiteli v celém světě."

Den po teroristických útocích na USA z 11. září 2001.

"Tím, že se (americká vláda) zaměřuje na Irák, jedná jménem sionismu, který zabíjí hrdinský lid Palestiny, ničí jejich majetek a vraždí jejich děti... Americká propagandistická mašinérie spolu s oficiálními prohlášeními obsahujícími lži, zkreslování a nepravdy je užívána k podněcování amerického lidu proti Iráku... Irák nemá žádné zbraně hromadného ničení. Americká vláda chce zničit Irák, aby mohla ovládat ropu na Blízkém východě."

Z dopisu pro Valné shromáždění OSN v září 2002.

"Věřící zvítězí... Nadešly rozhodující dny a musíte učinit, co vám uložil Bůh - podřezat hrdla (nepřátel)."

V televizním projevu k národu 24. března 2003, několik dní po zahájení války v Iráku.

"Jsem Saddám Husajn, jsem irácký prezident a chci vyjednávat."

Po svém zadržení Američany 13. prosince 2003.

"Nebyla to okupace. Udělal jsem to v zájmu Iráčanů, protože ti psi snižovali cenu ropy."

O válce v Kuvajtu 1. července 2004 poté, co odmítl podepsat protokol se sedmibodovým obviněním, které proti němu vznesl irácký soudce.

"Je to divadlo, skutečným zločincem je Bush."

V téže době, v téže souvislosti.

"Znáte mne, jste Iráčan a víte, kdo jsem. Nebudu tomuto takzvanému soudu odpovídat. Kdo jste, co jste? Okupace je nelegitimní. Trvám na svém ústavním právu jakožto prezident Iráku. Neuznávám ani instituci, která vás pověřila tímto úkolem, ani agresi, jelikož je to vše neopodstatněné a mylné."

Při zahájení soudního procesu kvůli masakru v Dudžailu 19. října 2005.

"Bílý dům, to jsou lháři. Lhali, když tvrdili, že Irák má zbraně hromadného ničení. Lžou i teď, když tvrdí, že jsem nebyl ve vězení bit. Američané mě bili a mučili. Byl jsem bit po celém těle a všude po tom mám jizvy."

V prosinci 2005 během procesu kvůli masakru v Dudžailu.

"Dlouhý život lidu, dlouhý život národu. Smrt jeho nepřátelům, pryč s agenty a invazí! Alláh je veliký."

Po vynesení trestu smrti 5. listopadu 2006.

"Obětuji se. Pokud si to Bůh bude přát, nechá mě poslat mezi mučedníky a správné lidi... Nenávist člověku ubírá schopnost být spravedlivý, oslepuje a zavírá cestu myšlení. Uvědomte si, že i mezi těmi, kdo na nás zaútočili, jsou lidé, kteří podporují váš boj proti okupantům. Někteří z nich se dobrovolně podíleli na obhajobě vězňů, včetně obhajoby Saddáma Husajna."

V dopise, který napsal 5. listopadu 2006.

"Bůh je velký ! Národ zvítězí, Palestina je arabská!".

Poslední slova před popravou 30. prosince 2006.

 

Právě se děje

Další zprávy