Šibenice pro Saddáma? Made in USA

pat
30. 12. 2006 4:30
Bagdád - Pod nepřetržitým dohledem kamer očekával bývalý irácký prezident popravu. Nevěděl dne ani hodiny, kdy přijde poslední.

Jsou to skoro přesně tři roky, co Američané dopadli Saddáma Husajna v díře v zemi poblíž Tikrítu. Od té doby mu domovem byla klimatizovaná cela široká tři a dlouhá čtyři metry. Až do dneška. 

Zařízená velmi prostě: vedle postele, židle a toalety už jen kobereček na modlení.

Tak jako každému jinému iráckému vězni začínal Saddámovi den snídaní - přesně 1300 kalorií. Teplé jídlo dostával dvakrát denně - rybu či drůbež a jako přílohu rýži nebo brambory. Místo moučníku mu servírovali pomeranče, jablka, hrušky nebo švestky.

Fakta

  • Podle irácké ústavy musí rozsudky smrti ratifikovat prezidentská rada, tvořená prezidentem a dvěma viceprezidenty.
  • Podle práva už nemůže rozsudek zrušit ani zmírnit nikdo, ani prezident.
  • Současná hlava státu Džalál Talabání je odpůrcem trestu smrti, ale podpisem může pověřit jednoho ze svých zástupců.
  • Způsob popravy civilistů oběšením specifikuje irácký trestní zákoník z doby Saddámovy vlády. Metoda byla zavedena za britské správy Iráku po první světové válce. V září vláda zveřejnila záběry jedné takové popravy. Je na nich zachycena poprava 27 mužů, kteří byli oběšeni v jediný den. K oprátce je dovedli s rukama svázanýma za zády. Měli na sobě zelené kombinézy a přes hlavy kápě.
  • Trestní zákoník stanoví, že oběšení má být provedeno "ve věznici nebo na jiném místě".
  • Dějištěm poprav z minulého období bylo maximálně střežené místo na bagdádském severním předměstí Kázimíja. Američtí vojáci mu říkají Camp Justice. Odsouzenci zde na samotkách čekali na výsledek odvolacího řízení a ti, jejichž rozsudky odvolací instance potvrdily, pak byli odvedeni na šibenici, která je v objektu.
  • Vláda nechce rozdmýchávat politické napětí, takže není pravděpodobné, že by byl Saddám popraven veřejně.
  • Avšak mnoho lidí bude žádat důkaz o tom, že skutečně zemřel, podobně jako tomu bylo v případě jeho dvou synů. Američané je oba zabili v roce 2003 a těla pak ukázali novinářům, takže fotografie mrtvých byly zveřejněny.
  • Rodiny odsouzenců většinou dostanou informaci o dnu popravy týden předem a den před popravou mohou vykonat poslední návštěvu. Přejí-li si to, mohou dostat tělo a pohřbít je.

Otcovské rady bachařům

Obzvlášť si údajně oblíbil americké muffiny a sušenky. V balíčcích Červeného kříže dostával také kubánské doutníky, které mu posílala jeho dcera z Jordánska.

Až intimní vztahy navázal Husajn se svými americkými strážci. Jak před dvěma lety napsal americký časopis GQ, naučil se je oslovovat křestními jmény a zajímal se o jejich životy, aby jim pak mohl poskytnout otcovské rady.

Když mu jeden z amerických vojáků Sean O´Shea řekl, že ještě není ženat, Saddám mu radil, jak si má počínat. "Musíš si najít dobrou ženu, ne příliš chytrou, ale ani příliš hloupou. Ani moc starou, ani moc mladou. Takovou, která ti bude vařit a uklízet," přesvědčoval ho podle magazínu GQ Husajn.

Barva na vlasy jako bonus

Saddám byl podle svých strážců posedlý čistotou, ruce si myl pokaždé, když si je s někým podal. Speciálně si také čistil talíře a příbory.

Pro potřeby osobní hygieny měl k dispozici hygienický balíček, který obsahoval mýdlo, zubní pastu, hřeben, šampon a deodorant. Navíc na zvláštní přání dostával barvu na vlasy.

Každý jeho pohyb monitorovaly ve dne v noci kamery, dokonce i během vykonávání potřeby.

Saddám si nemohl přečíst noviny ani poslechnout rádio či se podívat na televizi, měl k dispozici pouze na 150 knih, hlavně romány a cestopisy.

Saddám zahradníkem

Čas vymezený každý den pro rekraci využíval k návštěvám malé zahrady přiléhlé k jeho cele.

"Stará se o několik keřů. Jeho starostlivá péče je absurdní, vezmete-li v úvahu, že byl zodpovědný za jednu z největších ekologických katastrof, když nechal vysušit mokřiny na jihu země," řekl deníku Guardian ministr pro lidská práva Bachtiar Amin, který Saddáma navštívil v roce 2004 jako vůbec první činitel postsaddámovské irácké vlády.

Modlitbě se Husajn věnoval pětkrát denně. Nosil při sobě korán, který podle svých slov našel na smetišti poblíž své skrýše, kde ho Američané dopadli.

Foto: Reuters

"Hrdě ho ukazoval, neboť měl ohořelé okraje a také díru po kulce," citoval Saddámovy strážce časopis GQ.

Jak bude vypadat poprava

Saddámův život podle deníku New York Post skončil na šibenici americké výroby. Popraviště stojí v přísně střežené americké vojenské věznici u bagdádského letiště nazývané Camp Cropper, kde je Saddám zadržován.

Bývalý irácký diktátor měl být pro popravu oblečen do oranžového stejnokroje a přes hlavu měl mít přetaženu kápi.

Saddám nedostal příležitost k vyslovení posledního přání. Popravu zachytila kamera, ale na veřejnost se dostanou jen fotografie mrtvého těla.

 

Právě se děje

Další zprávy