Rok poté: Nad Saddámem visí provaz

Lenka Málková
19. 10. 2006 13:00
Bagdád - Vynesení rozsudku nad Saddámem Husajnem se blíží. Irácký premiér Malikí doufá v trest nejvyšší - smrt oběšením.
Bude-li Saddám odsouzen k smrti, musí být rozsudek podle iráckých zákonů vykonán oběšením, a to do třiceti dnů od vynesení rozsudku.
Bude-li Saddám odsouzen k smrti, musí být rozsudek podle iráckých zákonů vykonán oběšením, a to do třiceti dnů od vynesení rozsudku. | Foto: Reuters

Od zahájení procesu s iráckým diktátorem Saddámem Husajnem uplynul právě rok.

Konečný verdikt má být vynesen 5. listopadu.

"Proces v kauze Dudžail bude pokračovat 5. listopadu, kdy předseda soudu oznámí verdikt a vynese rozsudek," řekl začátkem týdne mluvčí soudu Raíd Džuhí.

Otazníky kolem Saddáma

Kolem jeho vynesení a případného trestu smrti visí ale celá řada otazníků.

Infobox

Malikí a Džáfarí

PŘEČTĚTE SI:

Chronologie procesu

  • 19. října 2005 - začátek prvního procesu
  • 8. listopadu 2005 - zastřelen jeden ze Saddámových obhájců, další zraněn
  • 7. prosince 2005 - Saddám opouští soudní líčení, to pokračuje v jeho nepřítomnosti
  • 21. prosince 2005 - Saddám uvedl, že byl mučen Američany
  • 10. ledna 2006 - rezignoval předseda tribunál Amín
  • 23. ledna 2006 - jmenován nový šéf tribunálu Rahmán
  • 13. února 2006 - Saddám se opět objevuje před soudem
  • 1. března 2006 - Saddám přiznává, že nařídil procesy, v nichž byli šíité popraveni, jednal prý ale podle platných zákonů
  • 4. dubna 2006 - ohlášen nový proces kvůli masakru Kurdů
  • 21.srpna 2006 - začíná druhý proces s iráckým exprezidentem

Zachvátí po něm Irák nové násilí? A co bude s druhým soudním procesem, když trest smrti má být vykonán do třiceti dnů? 

"Doufám, že proces se Saddámem nebude pokračovat ještě déle a brzy bude vynesen rozsudek nad tyranem i jeho následovníky - trest smrti," prohlásil pro agenturu Reuters premiér Nurí Malikí.

Bude-li Saddám odsouzen k smrti, musí být rozsudek podle iráckých zákonů vykonán oběšením.

Možné vykonání hrdelního trestu by ale mohlo být oddalováno vleklými odvoláními a celou desítkou jiných soudních procesů, jimž má někdejší irácký vůdce čelit.

V současnosti je proti Saddámovi veden ještě jeden proces.

V kauze Anfál jde o vyhlazení kurdských vesnic v roce 1988, a to i za použití chemických zbraní. Podle některých zdrojů zahynulo při této operaci na 180 000 lidí.

Clark: Čekejte násilí

Před novou vlnou násilností, která by Irák mohla po vynesení rozsudku opět zasáhnout, varuje bývalý americký ministr spravedlnosti a nyní jeden ze Saddámových obhájců Ramsey Clark.

Bývalý americký ministr spravedlnosti a nyní jeden ze Saddámových obhájců Ramsey Clarkvaruje před násilím.
Bývalý americký ministr spravedlnosti a nyní jeden ze Saddámových obhájců Ramsey Clarkvaruje před násilím. | Foto: Reuters

"Bude-li Saddám Husajn odsouzen k trestu smrti, vyvolá to v Iráku katastrofické násilí," prohlásil.

Sám Saddám přitom Iráčany vyzývá ke klidu zbraní.

Ve svém otevřeném dopise o víkendu žádal, aby dali stranou vzájemné spory a vytkli si jeden cíl - vyhnat americké jednotky z Iráku.

"Vítězství je nablízku, nezapomínejte ale na to, že váš nejbližší cíl je osvobodit zemi od okupačních sil," citovala agentura Reuters ze Saddámovy výzvy.

Proces plný chaosu a násilností

Proces s iráckým exdiktátorem odstartoval 19. října 2005. V lednu dostal jinou podobu, když původního předsedu tribunálu Rizgara Amína nahradil nový soudce Raúf Abdal Rahmán.

Ten je vůči všem osmi obžalovaným mnohem tvrdší, odmítá se Saddámem diskutovat a vykazuje ze soudní síně lidi, kteří vyrušují příliš hlasitým hovorem.

Foto: Reuters

Saddám a jeho obhájci si na chování nového soudce stěžovali a tvrdli, že je podjatý, protože patřil v době Saddámova režimu k opoziční kurdské straně.

Předchozí soudce Amín byl naopak kritizován za to, že dává Saddámovi příliš mnoho prostoru a dovoluje mu pronášet "politické projevy".

Během procesu byli v bagdádských ulicích zastřeleni také tři Saddámovi právníci a jeden ze členů tribunálu rezignoval, protože se ukázalo, že byl v minulosti členem Saddámovy strany Baas.

Hrdelní trest požadoval prokurátor i pro dva ze sedmi spoluobžalovaných: Saddámova nevlastního bratra a bývalého šéfa tajné služby Barzána Tikrítího, a bývalého viceprezidenta Tahá Jasína Ramadána.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy