Zpráva: Saddámův soud nebyl spravedlivý

Red Zah, Reuters, ČTK
20. 11. 2006 7:08
Bagdád - Soud, který poslal Saddáma Husajna na smrt, nadělal dle Human Rights Watch tolik vážných chyb, že nemůže být řeč o spravedlivém procesu.

Mezinárodní organizace hájící lidská práva ve své dnešní skoro stostránkové zprávě obvinila představitele irácké vlády, že svými komentáři a projevováním postojů ovlivňovali nezávislost soudu.

Šlo přitom o soudní řízení, které patřilo k nejvýznamnějším od norimberského procesu s nacistickými pohlaváry po druhé světové válce.

Foto: Wikimedia Commons

"Tribunál promarnil unikátní příležitost ukázat iráckému lidu, jak docílit spravedlnosti. Vynesení trestu po nespravedlivém procesu je neobhajitelné," expert Human Rights Watch Nehal Bhuta. Svou zprávu opírá o rozhovory s desítkami soudců, žalobců a obhájců.

"Irácká vláda k soudu a procesu přistupovala jako spotřebitel, který platí za výrobek. Chovala se k soudu jako k fabrice," cituje Human Rights Watch jednoho ze soudců.

Irácká vláda obvinění odmítla. "Jsme přesvědčeni, že proces byl spravedlivý a Saddám Husajn dostal příležitost k řádné obhajobě," uvedl pro BBC irácký ministr zahraničí Hošjár Zibarí. "Nešlo o žádné zákulisní jednání jako v časech Husajnovy vlády, celý svět mohl procesu přihlížet. Za verdiktem soudu stojíme."

Příště pozvěte radši mezinárodní experty

Bhuta napsal, že soudcům chyběla zkušenost v tak komplikovaném případu, a doporučil, aby se dalších procesů zúčastnili i zkušení zahraniční právníci.

Spojené státy tomu, aby Saddáma Husajna soudil mezinárodní soud, zabránily. Argumentovaly tím, že pro budoucnost země je důležité, aby diktátora odsoudil irácký tribunál.

Foto: Reuters

Soud, který zasedal čistého času 40 dnů, vyslechl 70 svědků a shromáždil tisíc stránek dokumentů. Přitom nedokázal obhajobu včas seznámit se spisy obžaloby, ztrácel přehled v dokumentaci a nezajišťoval písemné záznamy z líčení. 

Infobox

Jak soud rozhodl

Trest smrti

Saddám Husajn, bývalý irácký prezident

Barzán Ibráhím Tikrítí, bývalý šéf tajné služby

Avád Ahmad Bandár, bývalý předseda revolučního soudu

Doživotí

Tahá Jasín Ramadán, bývalý viceprezident

Trest 15 let vězení

tři činitelé Husajnovy strany Baas

PROCES SE SADDÁMEM HUSAJNEM V DATECH

2005

  • 19. října - Před Iráckým speciálním soudem začal v Bagdádu soud se Saddámem a dalšími sedmi spoluobviněnými kvůli masakru 148 šíitů v městečku Dudžail (asi 80 kilometrů severně od Bagdádu) v roce 1982. Irácké ozbrojené síly tehdy přepadly město v odvetě za pokus o atentát na Saddáma. Saddám, který byl obviněn 17. července 2005, uvedl, že je nevinný.
  • 9. listopadu - Kolektiv Saddámových obhájců zpochybnil legitimitu soudu, který byl přejmenován na Nejvyšší irácký trestní tribunál. Příčinou zpochybnění byly předchozí útoky na obhájce, z nichž dva přišli o život (20. října byla unesen a zabit Saadún Džanabí, který obhajoval bývalého představitele strany Baas Aváda Bandara, 8. listopadu Ádil Zubajdí).
  • 5. prosince - Dva první svědci vypovídali otevřeně o zatýkání, mučení a vraždách v Dudžailu. Saddám řekl, že se popravy nebojí, a o den později poslal soud "k čertu".
  • 21. prosince - Saddám překvapivě prohlásil, že Američané jeho i ostatní obžalované ve vězení "bili a mučili".

2006

  • 23. ledna - Po demisi předsedajícího soudu Rizgara Muhammada Amína se jeho funkce ujal Kurd Raúf Rašíd Abdar Rahmán.
  • 29.ledna - Osmé stání procesu poznamenal chaos - čtyři z osmi obžalovaných včetně Saddáma, opustili soudní síň, Saddámův nevlastní bratr Barzán Tikrití označil soud za "čubčího syna".
  • 13. února - Saddám vyzval ke svržení amerického prezidenta George Bushe a stejně jako dalších sedm odsouzených tvrdil, že byl k účasti na soudním jednání přinucen. Barzán Tikrití bránil strážím uvést ho do soudní síně.
  • 14. února - Saddám a další dva z osmi souzených oznámili, že drží protestní hladovku. Saddám držel hladovku 11 dní.
  • 28. února - Prokurátor Džaafar Musáví předložil soud kopii dopisu, který podepsal Saddám. Exprezident v něm potvrzoval rozsudky smrti pro 148 šíitů v Dudžailu.
  • 1. března - Saddám přiznal, že nařídil soud nad osobami obviněnými z pokusu o atentát proti němu v roce 1982. Přiznal rovněž, že rozhodl o konfiskaci pozemků odsouzených, avšak trval na tom, že tato rozhodnutí nebyl zločin.
  • 17. dubna - Grafologové dosvědčili pravost podpisů Saddáma a jeho nevlastního bratra Barzána Tikritího na dokumentech souvisejících s masakrem desítek lidí v Dudžailu.
  • 15. května - Saddám vyslechl formální obžalobu, která zahrnovala vraždy, mučení žen a dětí a nezákonné zadržení 399 lidí při zákroku proti šíitům ve městě Dudžail. Odmítl přiznat vinu a trval na tom, že je stále prezidentem Iráku. Vinu odmítlo i zbývajících sedm spoluobžalovaných, kteří rovněž vyslechli své specifické žaloby.
  • 24. května - V procesu vypovídal jako svědek bývalý vicepremiér Tárik Azíz, který se na veřejnosti objevil poprvé od roku 2003, kdy se dobrovolně vydal Američanům. Zpochybnil oprávněnost procesu.
  • 30. května - Jeden ze svědků obhajoby prohlásil, že 23 osob ze 148 odsouzených v kauze Dudžail k smrti, je stále naživu a obvinil generálního prokurátora z údajného uplácení obyvatel Dudžailu s cílem získat svědectví proti Saddámovi.
  • 19. června - Státní prokurátor navrhl trest smrti pro Saddáma, jeho nevlastního bratra Barzána Tikrítího a někdejšího viceprezidenta Táhá Jasína Ramadána za zločiny proti lidskosti v kauze Dudžail.
  • 21. června - Zavražděn třetí člen Saddámovy obhajoby, Chámis Ubajdí. Saddám a další obvinění zahájili hladovku; drželi ji do 23. června.
  • 8. července - Saddám a tři další obžalovaní zahájili další hladovku na protest proti způsobu, jakým je veden proces, a proti zavraždění tří obhájců. Saddám byl 23. července odvezen do nemocnice, hladovku ukončil 26. července.
  • 21. srpna - V Bagdádu začal další proces se Saddámem, v němž je souzen za operaci Anfál proti Kurdům na severu Iráku v letech 1987 - 1988 (masakr si údajně vyžádal až 180 000 obětí).
  • 19. září - Novým předsedou soudu se stal šíita Muhammad Urajbí, jenž nahradil Abdalláha Ámirího, který byl odvolán kvůli neobjektivnosti.
  • 16. října - Oznámeno, že rozsudek v kauze Dudžail by měl být vynesen 5. listopadu.

Prohlášení 29 svědků obžaloby byla přečtena, aniž byly dotyčné osoby přítomny pro křížový výslech. 

Předseda soudu? Zmatkář

Human Rights Watch kritizuje také časté střídání soudců. Již na počátku letošního roku rezignoval předsedající soudce obviněný ze sympatií k Saddámovi. Tři soudci byli vyměněni a čtvrtý byl většinu času nemocný.

Druhého předsedajícího soudce Raúfa Rašída Abdara Rahmána organizace kritizuje za to, že často ztrácel rozvahu, urážel obhájce a přijímal rozhodnutí, která nebyl schopen vysvětlit. 

Jednou dokonce odmítl žádost jednoho z advokátů, aby mohl vyslechnout vlastního svědka.

Jeho vztahy s obhájci, kteří líčení často bojkotovali, označuje Human Rights Watch za "otrávené".

Pozor, soudíte historii!

Newyorská organizace dává za pravdu i dalším výtkám a stížnostem Saddámových obhájců: Například že neměli zajištěnu dostatečnou ochranu a jednu dobu se museli obejít bez počítačů.

Saddám Husajn i jeho obhájci několikrát soudní řízení na protest proti vraždám advokátů proces bojkotovali.

Human Rights Watch kritizuje také to, že popravení Saddáma Husajna ještě před tím, než skončí další procesy, v nichž je rovněž obžalován, by odepřela spravedlnost dalším tisícům obětí.

Organizace zároveň upozorňuje, že v procesech s Husajnem nejde jenom o ni, ale že před soudem podobně jako v případě Norimberku stojí celá jedna historická epocha.

 

Právě se děje

Další zprávy