Spasí Fukušimu dusík? Explozi zatím oddálil

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 4. 2011 11:35
Tentokrát hrozí první reaktor. Riziko ale podle Japonců není velké
Další výbuch ve Fukušimě by mohl být fatální.
Další výbuch ve Fukušimě by mohl být fatální. | Foto: Reuters

Tokio - Napouštění dusíku do pláště prvního fukušimského reaktoru jde podle plánu. Tlak v plášti reaktoru stoupá tak, jak má, ujišťuje vlastník japonské jaderné elektrárny - společnost Tepco.

Výbuch v "jedničce", kterého se energetici ještě před pár hodinami obávali, zatím nehrozí.

Obsluha elektrárny se rozhodla využít dusík pro jeho vlastnosti - měl by zabránit, aby v budově prvního reaktoru došlo k podobné explozi nahromaděného vodíku jako v sousedních reaktorech.

Výbušný vodík se v prostorách reaktoru uvolňuje, protože stále dochází k přehřívání jaderného paliva.

Univerzální recept?

Pokud se napouštění dusíku osvědčí, chtějí Japonci stejný postup aplikovat také v pláštích bloků dva a tři. Ve druhém reaktoru je situace zřejmě nejkomplikovanější.

To, že se ve středu po dvou neúspěšných pokusech konečně podařilo pomocí takzvaného tekutého skla, tedy křemičitanu sodného, zacpat díru v betonové šachtě v komplexu druhého reaktoru, neznamená, že se podařilo únik radiace zastavit. Radiace se tam stále kumuluje.

Odborníci z americké agentury pro jadernou bezpečnost navíc varovali, že poškození reaktoru může být závažnější, než se původně předpokládalo.

Technici proto musejí pokračovat ve vypouštění lehce kontaminované vody z pátého a šestého reaktoru, aby získali prostor pro manipulaci a uskladnění té silně kontaminované ze "dvojky".

O tom, jak velké nebezpečí druhý reaktor představuje, svědčí úroveň kontaminace vody, jež z praskliny unikala: V sobotu bezpečné limity přesahovala 7,5milionkrát, v neděli už byla "jen" 5milionkrát vyšší.

Odborníci předpokládají, že radiace unikla přímo z jádra druhého reaktoru, kde došlo k částečnému roztavení palivových tyčí. Jádro reaktoru je spojeno s turbínovou budovou a systémem podzemních tunelů, kde se stále hromadí kontaminovaná voda.

Chladit je třeba. Ale jinak

Palivové tyče a jádra reaktorů jen tak nevychladnou, a nouzové chlazení proto bude nutné až do té doby, než se podaří obnovit funkci původních elektrických systémů chlazení, nebo se najde jiný způsob, jak jadernou hrozbu odvrátit.

Dokud se tak nestane, bude elektrárna kontaminovat další a další vodu, kterou bude třeba bezpečně uskladnit.

Podle agentury Reuters už je na cestě do oblasti speciální tanker a Japonci také chystají zvláštní bezpečnostní kontejnery.

Kapacity pro uskladnění kontaminované vody ale i tak zůstanou omezené. Uvažuje se rovněž o instalaci uzavřeného externího systému chlazení (chladící pumpy by tedy byly mimo areál elektrárny a studenou vodu by do ní vedlo potrubí).

"Zůstat u chlazení vodou je téměř nemožné. Jen se tím zvyšuje nebezpečí dalšího úniku radiace a ozáření další vody, půdy a atmosféry. Musíme vymyslet jiný postup," cituje CNN bývalého japonského atomového inženýra Tesunariho Lidu.

Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály a následná vlna tsunami, které Japonsko zasáhly 11. března, si vyžádaly už přes 12 tisíc obětí. 15 tisíc lidí je navíc stále pohřešováno. V evakuačních centrech zůstává 161 tisíc Japonců.

 

Právě se děje

Další zprávy