Fukušima vypouští do oceánu radioaktivní vodu

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 4. 2011 10:59
Obsluha elektrárny potřebuje místo pro vysoce radioaktivní vodu z druhého reaktoru
Poškozené reaktory ve Fukušimě je třeba chladit zvenčí vodou. Voda se však při chlazení kontaminuje.
Poškozené reaktory ve Fukušimě je třeba chladit zvenčí vodou. Voda se však při chlazení kontaminuje. | Foto: Reuters

Tokio - Technici bojující s jadernou havárií v zemětřesením a vlnou tsunami poškozené elektrárně Fukušima začali s vypouštěním radioaktivní vody do Tichého oceánu.

Do pátku vypumpují do moře 11,5 tuny kontaminované vody z třetího, čtvrtého, pátého a šestého bloku elektrárny. Potřebují totiž uvolnit místo pro výrazně nebezpečnější vodu z budovy reaktoru číslo dvě.

Odčerpáním z ostatních bloků by se měla snížit hladina vody v turbínové budově druhého reaktoru. Ta stoupla natolik, že prasklinou v betonové šachtě uniká přímo do oceánu.

Voda z "dvojky" přitom překračuje bezpečné limity 500krát.

Vládní "pardon"

Japonská vláda se za vypouštění radioaktivní vody do životního prostředí omluvila a příslíbila, že se nic podobného už nebude opakovat. Zároveň ale dodala, že není jiná možnost.

Reaktor číslo dvě představuje akutní hrozbu a bez vypuštění vody z ostatních reaktorů by se nedala situace zvládnout.

"Voda obsahuje vysokou úroveň radiace. Omlouváme se, že jsme toto rozhodnutí museli učinit," uvedl mluvčí japonské vlády Jukio Edano doslova.

Rozhodnutí vypustit radioaktivní vodu do oceánu bylo přijato poté, co se minuly účinkem dva víkendové pokusy netěsnost v betonové šachtě zacelit směsí pilin a novinového papíru s polymery a cementem.

Podle zpravodaje BBC je úroveň radiace ve vypouštěné vodě stonásobně vyšší, než povolují bezpečnostní limity pro pitnou vodu u dětí. Nejde ale o nijak kritickou hodnotu.

Reaktory se stále přehřívají

Další problém je v tom, že je stále nutné reaktory poškozené elektrárny chladit. Voda se ale při chlazení kontaminuje, a tak musí Tepco do areálu postavit kontejnery, v nichž ozářenou vodu uskladní.

Jaderná havárie tak pravděpodobně potrvá ještě několik měsíců. Navíc pořád není jasné, odkud vlastně radiace v bloku číslo dvě uniká.

Foto: Reuters

Šéf Mezinárodní agentury pro jadernou energii Jukia Amano mezitím na mezinárodním fóru o jaderné bezpečnosti ve Vídni vyzval ke sjednocení a zpřísnění bezpečnostních předpisů týkajících se provozu jaderných elektráren tak, aby veřejnost k jádru opět nabyla důvěru.

Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály a následná vlna tsunami, které Japonsko zasáhly 11. března, si vyžádaly už přes 12 tisíc obětí. 15 tisíc lidí je navíc stále pohřešováno.

V evakuačních centrech zůstává 161 tisíc Japonců.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy