Japonci zvažují, že znárodní vlastníka Fukušimy

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 3. 2011 22:38
Tepco podle kritiků začalo chladit pozdě a neposkytuje dost informací
Japonský premiér Naoto Kan
Japonský premiér Naoto Kan | Foto: Reuters

Tokio - Japonská vláda má čím dál větší pochybnosti o kompetentnosti firmy Tepco, provozovatele havarované jaderné elektrárny Fukušima.

Zvažuje, že vlastníka zemětřesením a vlnou tsunami poničené elektrárny, která v zemi způsobila nejhorší jadernou havárii v historii, znárodní.

Převzetí většinového podílu akcií Tepca by mělo znamenat větší kontrolu a informovanost státu a usnadnit následnou kompenzaci škod.

V úterý o tom informovala japonská média. Tajemník japonské vlády Jukio Edano, který zároveň vystupuje jako její mluvčí, ale zprávu zatím nepotvrdil. Naopak.

"Podle mého soudu o tom vláda zatím neuvažuje. Kabinet povede Tepco k tomu, aby firma učinila vše, aby situaci vyřešila a pomohla lidem, kterých se dotýká," uvedl.

Ministr pro národní strategii Koičiró Genba byl ale o něco sdílnější.

"Samozřejmě, že budeme o dalším postupu v souvislosti s Tepcem jednat," cituje Genbu agentura Kjódo. A dodává, že se někteří členové vlády vyjádřili v tom smyslu, že by se dočasnému znárodnění energetické společnosti nebránili.

Neomluvitelná chyba

Na Tepco (celým názvem Tokyo energy Power Company), největší energetickou korporaci v Asii, se snesla silná kritika poté, co její pracovníci vyděsili svět chybně změřenou úrovní radiace v areálu elektrárny.

Namísto statisícinásobného překročení limitů bezpečné radiace technici oznámili, že byla bezpečná hladina překročena desetmilionkrát. Japonský premiér to označil za neomluvitelnou chybu.

V poslední době se ozývá i hlasitá kritika expertů, kteří tvrdí, že Tepco přistoupilo k nouzovému chlazení mořskou vodou příliš pozdě. Toto opatření se nakonec ukázalo jako jediné východisko z kritické situace.

Pokud nevyjde, hrozí Japonsku katastrofa nedozírných rozměrů.

Veřejnost i politiky pobouřilo, že šestašedesátiletý prezident společnosti Masataka Šimizu od 13. března nevystoupil na veřejnosti. Podle oficiálních zpráv se Šimizu straní kvůli menší zdravotní indispozici.

Od 16. března se navíc neúčastnil zasedání krizového štábu. Teď už ho ale podle posledních informací opět řídí.

Na situaci v kolabující elektrárně to každopádně nemá žádný zásadní vliv. Z Fukušimy už několikátý den chodí jen špatné zprávy.

Na začátku tohoto týdne se ukázalo, že se kontaminovaná voda dostala z areálu elektrárny, radiace se šíří do oceánu i půdy a v úterý z třetího bloku dokonce uniklo prudce jedovaté plutonium.

Plutonium nevěstí nic dobrého

Japonská agentura pro jadernou bezpečnost uvedla, že nález plutonia dokládá narušení ochranného mechanismu reaktoru, neboť jde o látku, která neuniká snadno.

"Pokud se plutonium z reaktoru dostalo, ukazuje to, o jak vážnou havárii se jedná," řekl šéf agentury Hidehiko Nišijama.

Nebezpečí tedy trvá. Stejně jako stav, kdy nikdo neví, jak vážné vlastně poškození Fukušimy je a zda se totální jadernou havárii podaří odvrátit.

Hodnota akcií Tepca od havárie 11. března klesla o 70 procent.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy