Únik zastaven, radioaktivní vodu ale polijí do moře dál

Zahraničí Reuters Zahraničí , Reuters
6. 4. 2011 8:14
V elektrárně Fukušima nemají dost skladovacích prostor pro vodu užitou k chlazení reaktoru
Pracovníci ze společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) v nitru jaderné elektrárny Fukušima.
Pracovníci ze společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) v nitru jaderné elektrárny Fukušima. | Foto: Reuters

Tokio / Washington - Poškozená jaderná elektrárna Fukušima čelí řadě problémů, které se mohou v budoucnosti zhoršovat, a to kvůli opatřením přijatým pro stabilizaci zařízení v posledních týdnech. V důvěrné zprávě získané exkluzivně deníkem New York Times to tvrdí američtí jaderní experti, kteří pobývali v Japonsku.

Za největší hrozbu označuje zpráva rostoucí tlak, jemuž byla kvůli chlazení vodou vystavena ochranná struktura reaktoru. Ta je nyní náchylnější k poškození. Experti varují také před možností dalších explozí uvnitř ochranného pláště způsobených uvolňováním vodíku a kyslíku z mořské vody pumpované do reaktorů.

Deník New York Times píše, že expertní zpráva poskytuje detailnější zhodnocení situace ve Fukušimě, než jaké dosud zveřejnili japonští představitelé. Zpochybňuje zároveň to, že použivání vody k chlazení reaktoru může být použito dlouhodobě, po dobu řady měsíců, jak Japonci plánují. Lití vody na jaderné palivo způsobuje problémy, které zatím nejsou dostatečně vyhodnoceny.

Varovná zpráva amerických expertů přichází ve chvíli, kdy se Japoncům podařilo zastavit únik vysoce radioaktivní vody z elektrárny Fukušima do moře. Navzdory tomuto úspěchu nadále potřebují vypustit 11,5 milionu litrů kontaminované mořské vody zpět do oceánu, neboť už nemají dostatek prostor, kde by mohli vodu použitou k chlazení reaktoru skladovat.

Únik se nakonec podařilo zastavit pomocí tekutého skla. Množství radioaktivní vody vypuštěné do oceánu odpovídá velikosti pěti padesátimetrových bazénů.

Japonští odborníci zároveň přiznávají, že poškozený reaktor ještě zdaleka není pod kontrolou.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy