Únik zastaven, radioaktivní vodu ale polijí do moře dál

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 4. 2011 8:14
V elektrárně Fukušima nemají dost skladovacích prostor pro vodu užitou k chlazení reaktoru
Pracovníci ze společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) v nitru jaderné elektrárny Fukušima.
Pracovníci ze společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) v nitru jaderné elektrárny Fukušima. | Foto: Reuters

Tokio / Washington - Poškozená jaderná elektrárna Fukušima čelí řadě problémů, které se mohou v budoucnosti zhoršovat, a to kvůli opatřením přijatým pro stabilizaci zařízení v posledních týdnech. V důvěrné zprávě získané exkluzivně deníkem New York Times to tvrdí američtí jaderní experti, kteří pobývali v Japonsku.

Za největší hrozbu označuje zpráva rostoucí tlak, jemuž byla kvůli chlazení vodou vystavena ochranná struktura reaktoru. Ta je nyní náchylnější k poškození. Experti varují také před možností dalších explozí uvnitř ochranného pláště způsobených uvolňováním vodíku a kyslíku z mořské vody pumpované do reaktorů.

Deník New York Times píše, že expertní zpráva poskytuje detailnější zhodnocení situace ve Fukušimě, než jaké dosud zveřejnili japonští představitelé. Zpochybňuje zároveň to, že použivání vody k chlazení reaktoru může být použito dlouhodobě, po dobu řady měsíců, jak Japonci plánují. Lití vody na jaderné palivo způsobuje problémy, které zatím nejsou dostatečně vyhodnoceny.

Varovná zpráva amerických expertů přichází ve chvíli, kdy se Japoncům podařilo zastavit únik vysoce radioaktivní vody z elektrárny Fukušima do moře. Navzdory tomuto úspěchu nadále potřebují vypustit 11,5 milionu litrů kontaminované mořské vody zpět do oceánu, neboť už nemají dostatek prostor, kde by mohli vodu použitou k chlazení reaktoru skladovat.

Únik se nakonec podařilo zastavit pomocí tekutého skla. Množství radioaktivní vody vypuštěné do oceánu odpovídá velikosti pěti padesátimetrových bazénů.

Japonští odborníci zároveň přiznávají, že poškozený reaktor ještě zdaleka není pod kontrolou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy