Je hacker Nikulin schopný soudu? V USA rozplétají případ, který v Česku vyvolal bouři

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 2. 2019 13:04
Soud v americkém San Franciscu začne v úterý večer rozplétat kauzu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Případ muže, kterého v říjnu 2016 zadržela česká policie, způsobil vážné rozepře mezi tehdejším ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem a prezidentem Milošem Zemanem. Zatímco Pelikán vydal Nikulina do USA, Hrad chtěl, aby skončil v Moskvě. O co v kauze jde a z jakých zločinů je Nikulin viněn?
Foto: Jakub Plíhal

Pře českých politiků

Žádost o vydání Nikulina, která přišla z Moskvy i Washingtonu, vyvolala rozepře mezi českými politiky, zejména mezi tehdejším ministrem spravedlnosti za hnutí ANO Robertem Pelikánem a prezidentem Milošem Zemanem. 

Poté, co Ústavní soud v březnu 2018 zamítl Nikulinovu stížnost proti přípustnosti vydání do USA, rozhodl Pelikán o jeho vydání do USA. Tam Nikulin odletěl 30. března letounem amerického ministerstva spravedlnosti. 

Pelikán označil obvinění, kterým Rus čelí v USA, za závažná. Podle něj také Spojené státy dlouhodobě usilovaly o to, aby byl postaven před zákon. Naopak Moskva se podle něj ozvala až ve chvíli, kdy se dozvěděla, že byl Nikulin zadržený v Česku.

Opozice Pelikánův krok chválila,jmenovitě například šéf TOP 09 Jiří Pospíšil nebo poslankyně za ODS Miroslava Němcová. Rozhořčení ale neskrýval především Zeman, který postup českých úřadů označil za netradiční. Podle něj měl být Nikulin vydán do Ruska. 

Rozhodnutí někdejšího šéfa resortu spravedlnosti kritizoval také například bývalý prezident Václav Klaus nebo předseda KSČM Vojtěch Filip.

 

Právě se děje

Další zprávy