Je hacker Nikulin schopný soudu? V USA rozplétají případ, který v Česku vyvolal bouři

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 2. 2019 13:04
Soud v americkém San Franciscu začne v úterý večer rozplétat kauzu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Případ muže, kterého v říjnu 2016 zadržela česká policie, způsobil vážné rozepře mezi tehdejším ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem a prezidentem Milošem Zemanem. Zatímco Pelikán vydal Nikulina do USA, Hrad chtěl, aby skončil v Moskvě. O co v kauze jde a z jakých zločinů je Nikulin viněn?
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Vazba v Česku

Po zatčení v říjnu 2016 Nikulin zkolaboval. V nemocnici mu ale žádné zdravotní potíže nezjistili, a tak byl převezen na pět dní do psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Podle lékařské zprávy se nacházel v akutním stresu a hrozilo, že by si sám ublížil.

Po propuštění ho policie umístila do vazby na Pankráci v Praze. Bezpečnostní složky měly obavu, aby ho někdo nezabil. Pobýval proto v průhledné cele a pod nepřetržitým dohledem.

Nikulin později uvedl, že ho po zatčení v Česku agenti FBI žádali, aby se přiznal k proniknutí do pošty americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

Další zprávy