Je hacker Nikulin schopný soudu? V USA rozplétají případ, který v Česku vyvolal bouři

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 2. 2019 13:04
Soud v americkém San Franciscu začne v úterý večer rozplétat kauzu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Případ muže, kterého v říjnu 2016 zadržela česká policie, způsobil vážné rozepře mezi tehdejším ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem a prezidentem Milošem Zemanem. Zatímco Pelikán vydal Nikulina do USA, Hrad chtěl, aby skončil v Moskvě. O co v kauze jde a z jakých zločinů je Nikulin viněn?
Americká vlajka na budově ambasády ani nehnula brvou.
Americká vlajka na budově ambasády ani nehnula brvou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Reakce Moskvy a USA

Nikulinův přesun do USA sklidil kritiku také od ruské ambasády v Praze, která se nechala slyšet, že o českém rozhodnutí nebyla informována. Ruské ministerstvo zahraničí zase uvedlo, že vydání Nikulina do USA podkopává základy česko-ruské spolupráce. 

Z USA přišly opačné reakce. Vládu ocenil například tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který v té době pobýval v Česku a který o Nikulinovi jednal se svými českými kolegy. Ještě před Pelikánovým verdiktem oznámil, že očekává, že Česko vydá Nikulina do USA.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

před 1 hodinou

Při výbuchu bomby v blízkosti školy v Kábulu zemřelo nejméně 25 lidí, dalších 50 jich bylo zraněno. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy