Americký ministr spravedlnosti poděkoval Pelikánovi za vydání Nikulina

Domácí Domácí
10. 4. 2018 11:32
Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions telefonicky poděkoval svému českému protějšku Robertovi Pelikánovi za vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. O jeho extradici žádali i Rusové. Pelikán se podle svých slov rozhodl pro USA kvůli tomu, že je tam stíhaný pro závažnější trestnou činnost než v Rusku, Američané si navíc o zadrženého Rusa řekli dříve. Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače. Podle tamních vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. U soudu v San Francisku Rus uvedl, že se cítí být nevinen. V USA mu hrozí desítky let vězení.
Jeff Sessions.
Jeff Sessions. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy