Nikulinův obhájce ho chce nechat vyšetřit. V Česku mu dávali psychotropní látky, tvrdí

ČTK ČTK
9. 8. 2018 14:27
Jevgenij Nikulin, který byl letos v březnu vydán do USA, se nemůže podle svého obhájce postavit před americký soud.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

San Francisco / Moskva - Obhajoba údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, který byl v říjnu 2016 zadržen v Česku a letos v březnu vydán do Spojených států, požádala o psychiatrické vyšetření svého klienta. Uvedl to ve čtvrtek ruský list Izvěstija s odvoláním na Rusova obhájce.

Vyšetření má zjistit, zda je obviněný příčetný poté, co mu byly v Česku po zatčení podávány léky, a tedy zda je s to v USA stanout před soudem.

"Skutečně (Nikulin) není v nejlepším stavu. Je apatický, často neodpovídá na otázky," řekl advokát Arkadij Buch. "Je záhodno připomenout, že po zatčení v Česku jej bez jakékoliv příčiny drželi několik dnů v psychiatrické léčebně, kde ho cpali silnými psychotropními látkami. Soudím, že nyní není schopen předstoupit před soud, aby hájil svou nevinu," řekl advokát.

Nikulinova přítelkyně Anna tvrdí, že na duševním stavu vězně se podepisuje to, že po 24 hodin pobývá sám v cele. "Nejednou říkal, že pomalu přichází o rozum. Samozřejmě se snaží žertovat a dozvědět se o tom, co se děje, ale je mu těžko," řekla deníku.

Advokát připustil, že o psychiatrické vyšetření Nikulina hodlal zanedlouho požádat soudce, ale obhajoba usoudila, že pro Nikulina bude lepší, když tak učiní sama.

 

Právě se děje

Další zprávy