Nikulinův obhájce ho chce nechat vyšetřit. V Česku mu dávali psychotropní látky, tvrdí

ČTK ČTK
9. 8. 2018 14:27
Jevgenij Nikulin, který byl letos v březnu vydán do USA, se nemůže podle svého obhájce postavit před americký soud.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

San Francisco / Moskva - Obhajoba údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, který byl v říjnu 2016 zadržen v Česku a letos v březnu vydán do Spojených států, požádala o psychiatrické vyšetření svého klienta. Uvedl to ve čtvrtek ruský list Izvěstija s odvoláním na Rusova obhájce.

Vyšetření má zjistit, zda je obviněný příčetný poté, co mu byly v Česku po zatčení podávány léky, a tedy zda je s to v USA stanout před soudem.

"Skutečně (Nikulin) není v nejlepším stavu. Je apatický, často neodpovídá na otázky," řekl advokát Arkadij Buch. "Je záhodno připomenout, že po zatčení v Česku jej bez jakékoliv příčiny drželi několik dnů v psychiatrické léčebně, kde ho cpali silnými psychotropními látkami. Soudím, že nyní není schopen předstoupit před soud, aby hájil svou nevinu," řekl advokát.

Nikulinova přítelkyně Anna tvrdí, že na duševním stavu vězně se podepisuje to, že po 24 hodin pobývá sám v cele. "Nejednou říkal, že pomalu přichází o rozum. Samozřejmě se snaží žertovat a dozvědět se o tom, co se děje, ale je mu těžko," řekla deníku.

Advokát připustil, že o psychiatrické vyšetření Nikulina hodlal zanedlouho požádat soudce, ale obhajoba usoudila, že pro Nikulina bude lepší, když tak učiní sama.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy