Moskva - U moskevského Chamovničeského obvodního soudu skončilo světem podrobně sledované soudní líčení s punkovou skupinou Pussy Riot.
Trojice dívek tam čelila obvinění z výtržnosti motivované náboženskou nesnášenlivostí, jíž se měla dopustit koncem února.
Tehdy v hlavním svatostánku ruské pravoslavné církve - chrámu Krista Spasitele - zazpívaly punkovou modlitbu "Bohorodičko, vyžeň Putina".
Potrestat, či nepotrestat?
Jaký trest je čeká, bude známo příští pátek. Předsedkyně senátu Marina Syrovová oznámila, že verdikt vynese 17. srpna odpoledne.
Aktivistkám za protiputinovskou modlitbu hrozí až sedmiletý žalář. Státní žalobce požaduje, aby šly za mříže na tři roky.
"Režim si udělal pauzu. Stojí totiž před těžkou volbou, jestli je (Pussy Riot) má potrestat," řekl listu Novaja Gazeta obhájce punkerek Mark Fejgin. On sám počítá s tím, že soudkyně se vší pravděpodobností kývne na návrh prokurátora a mladým rebelkám vyměří tři roky vězení.
Jako za Stalina
Středeční líčení trvalo zhruba hodinu a dívky na něm vystoupily se svým závěrečným slovem. Všechny tři považují soud za politicky motivovaný a poukazují na to, že se je režim snaží umlčet za kritiku staronového prezidenta Vladimira Putina.
"To není soud nad Pussy Riot, to je soud nad právním systémem... Represe na politickou objednávku. Kdo je viníkem koncertu v chrámu Krista Spasitele? Autoritářský systém," prohlásila Naděžda Tolokonnikovová, považovaná za vůdčí postavu skupiny.
Jak zároveň dodala, vše připomíná stalinistické procesy 30. let minulého století, kdy režim nemilosrdně likvidoval své odpůrce.
"Jsme nevinné, o čemž mluví celý svět. Předseda britské vlády (David Cameron) nevítal Putina slovy o olympiádě, ale otázkou na nás. To je hanba," připomněla Marina Alechinovová nedávnou návštěvu ruského prezidenta v Londýně.
Za své projevy sklidily bouřlivé ovace přihlížejících, byť se je soudkyně snažila zarazit. Podporu měly punkerky i před budovou soudu, kam dorazilo několik desítek lidí. Někteří z nich skončili na policejních služebnách.