Soud nařídil Twitteru řešit antisemitské tweety

ČTK ČTK
24. 1. 2013 22:14
Soud hrozí pokutou, pokud rasistické tweety nezmizí

Paříž - Francouzský soud nařídil americké internetové sociální síti Twitter, aby pomohla identifikovat autory antisemitských a rasistických vzkazů na této síti (tweetů). Správce sítě má od obdržení rozsudku 14 dní na jeho splnění, jinak bude nucen platit pokutu 1000 eur denně.

Twitter se zatím nevyjádřil k rozsudku, který soud učinil na podnět svazu židovských studentů ve Francii UEJF a několika dalších sdružení poté, co se loni v říjnu objevila podle serveru deníku Le Monde soutěž protižidovských vtipů v tweetech s klíčovými slovy #unbonjuif a #unjuifmort (dobrý žid a mrtvý žid).

"Zkoumáme toto rozhodnutí," řekl mluvčí Twitteru. Jeho advokátka Alexandra Neriová již dříve uvedla, že podobný rozsudek by měl podle ní potvrdit americký soudce, protože údaje ze sítě jsou uchovávány v USA.

Pařížský soud dospěl k závěru, že vyjádřený nárok sdružení na získání požadovaných údajů je oprávněný. Zdůraznil, že v pravidlech Twitteru se uvádí, že mezinárodní uživatelé sítě se zavazují respektovat všechny místní zákony, které se týkají sdělování a jeho obsahu. Ve Francii je přitom rasismus a antisemitismus trestným činem.

Loni v říjnu Twitter zablokoval na výzvu německých úřadů účet neonacistické skupiny, která je v Německu zakázána. Síť tak poprvé vyhověla žádosti na národní úrovni, aby respektovala národní zákony v oblasti svobody vyjadřování. Twitter tehdy vyjádřil připravenost blokovat "některé obsahy" v nějaké zemi, pokud o to požádá místní kompetentní orgán.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy