Papež napsal první tweet v latině

ČTK ČTK
17. 1. 2013 22:33
Benedikt XVI. má už na 2,5 milionu příznivců na sociální síti Twitter
Benedikt XVI.
Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Řím - Papež Benedikt XVI., který má už na 2,5 milionu příznivců na sociální síti Twitter, ve čtvrtek do světa vyslal své první sdělení (tweet) v latině. Uvítal v něm odběratele, kteří si přejí dostávat aktuální papežské zprávy právě v latině.

Už několik hodin po prvním tweetu měl papež podle agentury ANSA více než 1200 odběratelů-latiníků. "Tuus adventus in paginam publicam Summi Pontificis Benedicti XVI breviloquentis optatissimus est" (Všichni jsou vítáni na veřejných stránkách papeže Benedikta XVI.)," uvítal je Benedikt XVI.

Hlava římskokatolické církve si založila účet na Twitteru v prosinci. Původně měl osm jazykových verzí: v angličtině, španělštině, italštině, portugalštině, francouzštině, němčině, polštině a arabštině. Další, včetně čínštiny, by měly přibýt už tuto neděli.

Twitter je komunikační síť, která umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety. To jsou textové příspěvky dlouhé maximálně 140 znaků, které se zobrazují na uživatelově profilové stránce a na stránkách jeho odběratelů.

Vatikán se v poslední době čím dál víc snaží udržovat kontakt s věřícími prostřednictvím internetu. Hodně využívá YouTube, ale třeba Facebook zatím nechává stranou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy