"Rozumíme tomu, že lidé tu budovali 12 let systém 'našich lidí', v rámci kterého bylo dovoleno všechno v rámci trestního řízení. Spisy se podle vyjádření klíčových svědků nosily na stůl přímo premiérovi a vykonával to přímo prezident policejního sboru," řekl Hamran. Zmíněných 12 let byl v minulosti u moci Směr-SD.
Gašpar byl šéfem policie za vládnutí Směru-SD, jehož předseda Fico v minulosti třikrát zastával funkci premiéra. Z tohoto období policie nyní vyšetřuje případy ohledně podezření ze zneužívání policie. Soudy už uznaly několik bývalých elitních policistů vinnými z vynášení informací či korupce.
V nejnovější kauze Gašpar čelí spolu s jedním podnikatelem obvinění z trestného činu podplácení. Podle dostupných informací se kauza týká uplácení někdejšího vyšetřovatele elitní policejní jednotky v zájmu ovlivnění sledovaných ekonomických kauz.
Tento bývalý policista je rovněž obviněn, soudce nevyhověl návrhu prokurátora na jeho vazební stíhání. Gašpar je vyšetřován na svobodě. Hodnotu úplatků policie vyčíslila na 110 tisíc eur, v přepočtu 2,6 milionu korun. Podle Hamrana kriminalisté v případu disponují vícero důkazy včetně zvukové nahrávky.
Gašpar čelí stíhání i v jiné kauze, která souvisí s podezřením ze zneužívání policie. Směr-SD páteční Gašparovo zadržení označil za útok státní moci na politickou opozici. Případ strana využila také k další kritice hlavy státu Zuzany Čaputové a předsedy úřednické vlády Ľudovíta Ódora, kteří výtky odmítli. Podle Hamrana některým lidem při kritice práce policie jde o to, aby sami zůstali na svobodě.
Fico, jehož strana odešla do opozice po porážce v posledních parlamentních volbách z února 2020, dlouhodobě zpochybňuje stíhání řady lidí z doby jeho předchozího vládnutí. Nyní je Směr-SD podle průzkumů nejpopulárnější stranou v zemi.