Bratislava - Blížící se parlamentní volby na Slovensku hýbou veřejnoprávními i soukromými médii.
Odborná veřejnost se bouří kvůli novému formátu předvolební debaty na veřejnoprávní televizi STV. Redaktorka soukromé televize JOJ si zase vzala měsíční neplacené volno poté, co jí nadřízení znemožnili uveřejnit reportáž o podezřelém financování politické strany Smer.
Slovensko bude o svém politickém zastoupení v parlamentu rozhodovat dva týdny po českých parlamentních volbách. Ostrou kampaň zahájily jednotlivé politické strany 22. května. Atmosféra je podobně jako v Česku napjatá a média, která mohou mít na volební výsledek zásadní vliv, jsou pod drobnohledem.
Zvýhodnila nedělní debata velké parlamentní strany?
Politolog Michal Horský pro tiskovou agenturu TASR uvedl, že má pochybnosti o tom, zda se voličům a voličkám dostává objektivního politického informování ze strany veřejnoprávní televize a rozhlasu. "To, že je prostor vyhrazen pro monology pouze jednoho představitele politické strany, je skandální a trapné," citoval Horského server Sme.sk.
Horský svým výrokem poukázal na formát předvolební politické debaty O 5 minút dvanásť na veřejnoprávní televizi STV. Ta totiž formát politického duelu změnila v dubnu a květnu na hodinovou debatu moderátora vždy pouze s jedním zástupcem politické strany. Před televizním publikem tak nedošlo ke konfrontaci mezi jednotlivými stranami.
Další kritizovanou změnou ve formátu předvolební debaty je skutečnost, že před televizní kameru byly pozvány pouze parlamentní strany. "Cílem by měla být soutěž současných nejlepších myšlenek, nikoli muzejní expozice z roku 2006," ohradil se na serveru Aktuálně.sk proti novému systému ředitel slovenské pobočky Transparency International a autor projektu Slovak Press Watch Gabriel Šipoš.
Televize se však brání. "Neparlamentní strany získají dostatek prostoru v předvolebním speciálu s názvem Voby 2010, který se bude vysílat od začátku června. V jeho rámci proběhne devět hodinových diskuzí u kulatého stolu. Šest z nich bude věnováno neparlamentním stranám, tři diskuze stranám parlamentním," řekl Aktuálně.cz mluvčí STV Peter Susko.
Od volebního výsledku z roku 2006 se odvíjelo také pořadí, v jakém politické strany vystoupily. Jako první získaly prostor politické strany s nejnižším zastoupením v parlamentu. Na závěr, tedy těsně před volbami, kdy kampaň sleduje nejvíce diváků a divaček, vystoupily strany s aktuálně nejvyšším zastoupením v parlamentu.
Gabriel Šipoš rovněž nesouhlasí: "Dochází tak ke zvýhodnění nejsilnějších stran. Spravedlivější by bylo, pokud by pořadí určoval los."
Reportáž o financování Smeru: vhodná či nevhodná?
Předvolební čas zamíchal událostmi také v soukromé televizní stanici JOJ. Její redaktorka Jana Krescanko Dibáková minulý týden oznámila, že zvažuje podání výpovědi. Důvodem má být podle deníku Sme to, že vedení televize zabránilo vysílání její reportáže o podezřelém financování politické strany Smer.
Vysílání reportáže zabránil podle deníku Peter Korbačka, spolumajitel společnosti J&T, která televizi JOJ vlastní. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že sponzor Smeru Lúbomír Blaschko, o němž se v reportáži hovoří, již zemřel, a nemůže se proto bránit. Na tomto argumentu setrval i poté, co redaktorka navrhla vynechat v reportáži Blaschkovo jméno.